Borsa Haberleri

Novavax Gelir Hedefini Yarıya İndirdi

August 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Novavax Gelir Hedefini Yarıya İndirdi

Novavax (NVAX), 2022 satış görünümünü yaklaşık 50% oranında düşürdü ve şimdi 2 milyar ile 2,3 milyar dolar arasında gelir elde etmeyi bekliyor. Bu kararda Novavax’ın ABD’den veya düşük ve orta gelirli ülkeleri temsil eden Covax adlı uluslararası aşı ittifakından yeni bir Covid-19 aşısı satışı beklememesi belirleyici oldu. Söz konusu kararın ardından biyoteknoloji şirketinin hisselerinde de düşüş gözlemlendi. Şirketin kazanç çağrısı sırasında analistlerle görüşen CEO Stanley Erck, “Çeyrek gelirimiz 186 milyon dolar oldu. Bu rakam hem ilk çeyrek sonuçlarımızın hem de beklentilerimizin gerisinde.” dedi. Ayrıca sözlerine Pfizer ve Moderna’nın hâkim olduğu ABD pazarına geç kaldıklarını da ekledi.

Novavax Hissesi Piyasa Sonrası İşlemlerde 33% Düştü

Novavax, 2022 yılı için daha önce 2 milyar ile 5 milyar dolar gelir öngörüyordu ancak pazartesi günü bu rakamları yarıya indirdi. Bu kararın ardından şirketin hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 33% düştü. Buna ek olarak Novavax, ikinci çeyrekte beklentilerin oldukça altında kalarak hisse başına 6,53 dolar zarar ve 186 milyon dolar gelir kaydetti. CEO Stanley Erck analistlerle yaptığı bir görüşmede, geride bıraktığımız üç aylık dönemde ilk çeyreğe ve beklentilerine göre geride kaldıklarını söyledi. Erck, 2022 yılında ABD’den ya da Covax’tan yeni gelir elde edemeyeceklerini belirtti. 

Novavax, ABD’de Pfizer ve Moderna’nın Gerisinde Kaldı

Novavax, bu yazın başlarında yetişkinlere yönelik Covid aşıları için ABD’den yetki aldı ancak bu yaş grubundaki kişilerin 77’%si hâlihazırda Pfizer (PFE), Moderna (MRNA) ve Johnson & Johnson (JNJ) ile aşılanmış durumda. Nitekim ABD henüz sadece 3,2 milyon doz Novavax aşısı sipariş etti. Novavax, mevcut aşı envanterinin önemli bir bölümünün Covax ittifakı kapsamında düşük ve orta gelirli ülkelere dağıtıldığını belirtti. Aşı pazarında Pfizer ve Moderna’nın gerisinde kalan şirket, vergi mükelleflerinden 1,8 milyar dolar fon aldı. Ancak Covid-19 aşılarına düşen taleple birlikte Novavax’ın gelirlerinde de bir gerileme söz konusu oldu. 

Novavax Gelir Hedefini Yarıya İndirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı