Borsa Haberleri

Novartis, Kanser Tedavileri Şirketi MorphoSys’i Satın Alacak

February 6, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Novartis, Kanser Tedavileri Şirketi MorphoSys’i Satın Alacak

İlaç üreticisi Novartis (NVS), kanser tedavileri üzerine çalışan MorphoSys’i (MOR) 2,9 milyar dolara (2,7 milyar Euro) satın alarak ilaç portföyüne kemik iliği kanseri tedavileri ekleyecek. 

Şirketler, İsviçreli grubun hissedarlara hisse başına 68 Euro nakit teklif edeceğini ve yasal izinler de dahil olmak üzere belirli koşullara bağlı olan anlaşmanın MorphoSys’i özelleştireceğini söyledi.

Novartis, daha az terapötik alana ve coğrafi pazara odaklanmanın bir parçası olarak istihdam ve maliyetleri azaltıyor. Şirket, geçen yıl jenerik ilaç şirketi Sandoz’u bünyesinden çıkardı.

Novartis, genel birleşme ve satın alma stratejisinin 5 milyar doların altındaki anlaşmalara odaklandığını söyledi.

Merkezi Almanya’da bulunan MorphoSys, 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması beklenen anlaşmaya kadar ayrı ve bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

Novartis, Kanser Tedavileri Şirketi MorphoSys’i Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters