Borsa Haberleri

Novartis, 2. Çeyrekteki Güçlü Satışlarıyla 2023 Tahminlerini Yükseltti

Temmuz 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Novartis, 2. Çeyrekteki Güçlü Satışlarıyla 2023 Tahminlerini Yükseltti

Novartis (NVS), güçlü ilaç satışlarına paralel olarak yılın geri kalanı için kâr tahminlerini yükseltti. Şirket ayrıca, jenerik ilaç bölümü Sandoz’un planlanan bölünmesinin ve borsaya çıkışının ekim ayında gerçekleşeceğini açıkladı. 

Önce rakamlar: Şirketin ikinci çeyrekte grup satışları 7% artışla 13,6 milyar dolara yükselerek 13,2 milyar dolarlık analist tahminlerini aştı. Öte yandan düzeltilmiş faaliyet kârı 9% artışla 4,67 milyar dolara ulaştı. Novartis’in düzeltilmiş faaliyet kârına yönelik konsensüs beklenti 4,3 milyar dolardı.

Şirket kârı, yerel para birimlerinde 37% artışla 1,52 milyar dolara ulaşan kalp yetmezliği ilacı Entresto’nun beklentilerin üzerinde gelen satışlarından destek aldı.

Ufak bir hatırlatma: Novartis, Entresto’nun patent korumasının 2025’te sona ermesinden önce daha ucuz kopyalarını piyasaya sürmek isteyen jenerik ilaç üreticileriyle yasal bir mücadele içinde.

Multipl skleroza karşı ayda bir kez uygulanan Kesimpta isimli şirketin yeni ilacı da üç aylık gelirlerinin iki kattan fazla artarak 489 milyon dolara ulaşmasıyla beklentileri aştı.

Novartis, beklentileri aşan satış rakamlarıyla 2023 tahminlerinde de yukarı yönlü bir revizeye gitti. Şirket, daha önce yılın geri kalanı için çekirdek faaliyet kârında yüksek tek haneli artış beklerken, bugün 2023’te faaliyet kârının “düşük çift haneli” rakamlarla büyümesini öngördüğünü söyledi. 

Öte yandan İsviçreli ilaç devi, Haziran 2023’te bir önceki hisse geri alımını tamamlamasının ardından, 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmak üzere 15 milyar dolar değerinde bir hisse geri alım programı da başlatı.

Sandoz bölünmesi: Novartis’in finans müdürü Harry Kirsch, hissedarların onayını bekleyen jenerik ilaç bölümü Sandoz’un “ekim ayı başında” bölünme planının yolunda olduğunu söyledi.

Almanca konuşulan ülkelerde tanınmış bir isim olan ve yıllık yaklaşık 10 milyar dolarlık satış yapan Sandoz, Novartis’in şirketin geleceği için seçenekleri araştırmaya başlamasıyla birlikte özel sermaye şirketlerinin ilgisini çekmişti.

Ancak Kirsch, “mevcut faiz ortamının bunu kolaylaştırmadığını” söyledi ve herhangi bir teklifin yönetim kurulu ile görüşüleceğini ekledi.

Kirsch, “Sandoz’un operasyonel olarak ayrılması kesinlikle başarıya ulaştı. İşlemsel olarak tamamen hazırız.” dedi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, The Financial Times

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti