Borsa Haberleri

Norwegian Air, 50 Boeing Sipariş Etti

May 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi

Norwegian Air pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin 50 adet Boeing (BA) 737 MAX 8 model uçağını satın almayı kabul ettiğini açıkladı. 

Böylece açıklanmayan bir fiyattan 30 uçak için daha opsiyonları güvence altına alarak iki firma arasındaki sözleşme anlaşmazlığını sona erdirdi.

Norwegian Air için bu anlaşma oldukça önemliydi. Çünkü geçen yıl Norwegian Air, şirketi iflastan kurtarmak için uçak kiralama anlaşmalarına başvurmak zorunda kalmıştı. Şirket Boeing ile yaptığı bu anlaşma ile uçak sahipliğine geri döndüğünün işaretini vermeyi başardı. 

Ayrıca hava yolu şirketi için bu anlaşma, Norveç’e MAX ve Dreamliner uçak teslimatları ile ilgili anlaşmazlıkların çözümü için tazminat ödenmesi anlamına da geliyor. Bu tazminat ile birlikte Norwegian Air 2 milyar Norveç kronu kazanacak.

Boeing ile olan anlaşmazlık, hava yolunun geçen yılki yeniden yapılandırılması sırasında çözülmeyen tek sorundu. Şirket anlaşmanın tamamlanması ile birlikte, haziran ayı sonuna kadar, hava yolunun öz sermayesini artırması beklenen net kazanca sahip olacak. 

Ayrıca ilk 50 uçak, 2025 ile 2028 yılları arasında, mevcut kiralama sürelerine karşılık gelecek şekilde teslim edileceği için şirketin mevcut filosunda net bir artış da yaşanacak.

Bu anlaşmanın açıklanmasından sonra Norveçli şirketin hisseleri 8,4% artarak Oslo’nun gösterge endeksindeki 0,3%’lük kazancı geride bırakmayı başardı. Hisseler, hava yolunun bir yıl önce yeniden sermayelendirilmesinden bu yana da yaklaşık olarak 12% arttı.

Öte yandan Norveç ile yapılan bu anlaşma, Boeing’in hava yolları devi IAG ile yaptığı anlaşmanın ardından MAX uçakları için Avrupa’daki ikinci büyük siparişi oldu.

Norwegian Air, 50 Boeing Sipariş Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı