Borsa Haberleri

Norveç Varlık Fonu’ndan Türk Şirketlerine 1,3 Milyar Dolar Yatırım!

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Norveç Varlık Fonu’ndan Türk Şirketlerine 1,3 Milyar Dolar Yatırım!

Dünyanın en büyük varlık fonu olan ve 1,5 trilyon dolardan fazla değer sahip Norveç Varlık Fonu 2023 sonu itibarıyla Türkiye’deki bazı şirketlerin hisse senetlerine 1 milyar 306 milyon 58 bin dolar yatırım yaptı.

Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank verilerine göre varlığın bir bölümü, geçen yıl çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 39 şirket hissesinin satın alınması için kullanıldı.

Norveç Varlık Fonu Hangi Türk Hisselerini Aldı?

Norveç Varlık Fonu’nun portföyünde Borsa İstanbul’dan Tüpraş (TUPRS), Galata Wind (GWIND), Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) hisseleri de yer aldı.

Fonun, bahse konu 3 enerji şirketindeki ortaklık hisse değeri yaklaşık 146 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Norveç Varlık Fonu En Büyük Yatırımı Tüpraş’a Yaptı

Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’deki yatırımlarından en büyük payı alan Tüpraş oldu. Fon, Tüpraş’ın 1,30% hissesine sahip durumda. Tüpraş’taki toplam yatırımı ise yaklaşık olarak 121,7 milyon dolar.

Fon tarafından, Koç Holding’e (KCHOL) 106 milyon 154 bin dolar, Birleşik Mağazalar (BİMAS) hisselerine 90 milyon 984 bin dolar, Akbank (AKBNK) hisselerine 73 milyon 89 bin dolar, Türk Hava Yolları (THYAO) hisselerine 63 milyon 389 bin dolar ve Aselsan (ASELS) hisselerine 60 milyon 539 bin dolar yatırım yapıldı.

En Büyük Hisse Payı MAVI’de

Norveç Varlık Fonu’nun portföyündeki en büyük hisse payı da 4,18% ile Mavi Giyim’de (MAVI) bulunuyor.

Fonun, MAVI’ye yatırım miktarı da 32 milyon 734 bin dolar.

Mavi Giyim’i 3%’lik paylarla Yataş (YATAS) ve İş Yatırım (ISYAT) izledi. Söz konusu şirketlerin hisse senetlerine bağlanan toplam yatırım miktarı sırasıyla 3 milyon 688 bin dolar ve 48 milyon 741 bin dolar olarak gerçekleşti.

Norveç Varlık Fonu'ndan Türk Şirketlerine 1,3 Milyar Dolar Yatırım!

Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’de “Yatırım Yaptığı” Şirketler

Norveç Varlık Fonu’nun Borsa İstanbul yatırımlarını inceleyerek, kaynaklarını hangi Türk şirketlerinde değerlendirdiğini görebilirsin.

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet

Norveç Varlık Fonu'ndan Türk Şirketlerine 1,3 Milyar Dolar Yatırım!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT