Borsa Haberleri

Norveç Varlık Fonu’ndan Rekor Kâr

January 30, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Norveç Varlık Fonu’ndan Rekor Kâr

Dünyanın en büyük varlık fonu olarak bilinen Norveç Varlık Fonu, 2023 için toplam 213 milyar dolarlık kâr açıklayarak rekor tazeledi. 

Norges Bank, 2022’deki 156 milyar dolarlık rekor kaybının ardından geçtiğimiz yıl yapay zekâdan destek alan teknoloji hisselerinden elde ettiği kazançla güçlü bir kâr açıkladı. 

NBIM CEO’su Nicolai Tangen, “Yüksek enflasyon ve jeopolitik çalkantılara rağmen, 2022’deki zayıflığa kıyasla 2023’te hisse piyasası çok güçlüydü. Özellikle teknoloji hisseleri çok iyi performans gösterdi.” yorumunu yaptı. 

2023 sonu itibariyle toplam 34,2 milyar dolarlık varlıkla fonun en büyük pozisyonu Microsoft (MSFT) olurken, Windows’un sahibini 32 milyar dolar varlıkla Apple (AAPL) izledi. 

1 Mart 2023 itibariyle portföyünde Türk şirketleri de barındıran şirketin favori şirketleri arasında Tüpraş (TUPRS), Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) ve BIM Birleşik Mağazaları (BIMAS) öne çıkıyor. 

Norveç Varlık Fonu’ndan Rekor Kâr

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters