Borsa Haberleri

Nokia’dan 653 Milyon Dolarlık Hisse Geri Alım Programı

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nokia’dan 653 Milyon Dolarlık Hisse Geri Alım Programı

Dünyanın önde gelen mobil ağ ekipmanı üreticisi Nokia (NOK), içinde bulunduğumuz çeyrek için 653 milyon dolarlık bir geri alım programı açıkladı. 

Dördüncü çeyrek bilançosunda açıkladığı söz konusu program, şirketin dördüncü çeyrek için yıllık bazda 23% düşüşle 6,2 milyar dolar (5,7 milyar Euro) gelir açıklamasının ardından duyuruldu. Bu dönemde şirketin karşılaştırılabilir faaliyet kârı da 27% düşüşle 921 milyon dolara geriledi. 

Nokia CEO’su Pekka Lundmark, 2023’te makro ekonomik ortamın etkisiyle sektör genelinde müşteri davranışlarının gözle görülür bir biçimde değiştiğini belirtti ve “mevcut zorlu ortamın” 2024’te de devam etmesinin beklendiğini söyledi. 

Analistler, 2024’te şirketin karşılaştırılabilir faaliyet kârının 2,6 milyar dolar olacağını öngörürken, Nokia ise kârın 2,5 milyar ile 3,1 milyar dolar aralığında gelmesini beklediğini söyledi. 

Nokia, telekomünikasyon operatörlerinin kendi şebekelerindeki harcamalarını kısmalarından zarar gördü. Son birkaç yıldır yeni nesil mobil ağlarına yoğun yatırım yapan Hindistan da yavaşlamaya başlıyor.

Nokia’nın gelir açısından en büyük bölümü olan mobil ağlarda satışlar dördüncü çeyrekte yıllık 17% düşüşle 2,7 milyar doalra geriledi.

Lundmark, “Mobil Ağlarda, 2024’te Hindistan’daki yatırımların daha normalleşen temposu ve AT&T (T) kararıyla bağlantılı olarak büyük zorluklar bekliyoruz.” dedi.

Şirket aralık ayında, ABD’li mobil operatör AT&T’nin Nokia’nın rakibi Ericsson ile ABD’de yeni bir 5G ağı projesi için bir anlaşma imzalamasıyla büyük bir darbe aldı. Bu anlaşma, hisselerin geçen yıl yaklaşık 25% düşmesine neden oldu.

Nokia’dan 653 Milyon Dolarlık Hisse Geri Alım Programı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nokia