Borsa Haberleri

Nokia, Almanya’ya 391 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

January 17, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Nokia, Almanya’ya 391 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Finlandiyalı teknoloji şirketi Nokia (NOK), Almanya’da Ulm ve Nuremberg fabrikalarına 391 milyon dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. 

Şirketin söz konusu fabrikalardaki yatırımı yazılım, donanım ve çip tasarımı odaklı olacak. Dört yıllık proje, Nokia’nın yanı sıra Almanya Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı tarafından fonlanacak.

Nokia Mobil Şebekeler Başkanı Tommi Uitto “Bu önemli fon, Almanya ve Avrupa’da telekomünikasyon sektörünü geliştirme çabalarımızı destekleyecek. Özellikle de 6G, yapay zekâ ve metaverse gibi geleceğin teknolojilerine güç verecek mikroelektronik araştırmalarımıza yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı. 

5G ve 6G standartlarıyla uyumlu teknolojiler geliştirme hamlesi, Nokia’nın 2026 yılı sonuna kadar işgücünü 14 bin civarında azaltmasını tetikleyen üçüncü çeyrek satış rakamlarının ardından geldi.

Nokia, maliyet azaltma önlemlerinin arkasındaki temel nedenler olarak yeni nesil 5G ekipmanlarına olan ilgi ve satışların azalmasını ve ABD’deki satışların üçüncü çeyrekte 40% düşmesini gösterdi.

Nokia, Almanya’ya 391 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tech.eu