Analist Notları

Noel Baba Rallisi Gerçek Mi?

Aralık 18, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Noel Baba Rallisi Gerçek Mi?

🎅 Yılbaşının en önemli simgelerinden olan Noel Baba gerçek mi? Peki, gerçek olsa bile, piyasalarda sıkça duyduğumuz Noel Baba Rallisi gerçek mi?

Gelin birlikte “Santa Claus Rally” yani Noel Baba Rallisini inceleyelim. 👇

📈 Noel Baba Rallisi, 25 Aralık’taki Noel tatili yaklaşırken hisse senedi piyasasındaki yükselişi ifade ediyor. Bu rallilerin çoğunun Noel tatilinden önceki haftada meydana geldiği tahmin edilirken, 25 Aralık’tan başlayarak 2 Ocak’a kadar sürmesi de tarihsel olarak olası bir ihtimal.

Yıl sonu vergi düzenlemeleri, Wall Street’te genel bir iyimserlik ve yıl sonu çalışanlara yapılan ikramiyelerin yatırıma dönüşmesi Noel Baba Rallisini tetikleyen bazı etkenler arasında sıralanabilir. Fon yönetim şirketleri gibi bazı kurumsal yatırımcılar işlemlerini yıl sonu öncesinde düzenleyerek Noel tatilini dinlenmeye ayırabilirler ve bu da kurumsal yatırımcıların yokluğunda bireysel yatırımcılara daha yüksek bir iştah sağlayabilir. Ayrıca artan tatil harcamaları ve yatırımcıların bayram havasına kapılması da piyasalara iyimserliği getirebiliyor.

Tarihsel Veriler Ne Der?

📅 1972’de ortaya çıkan Noel Baba Rallisi kavramının zaman çerçevesi olarak yılın son beş işlem günü ve yılbaşı sonrası ilk iki işlem günü olarak tanımlanıyor.

1950 ile 2022 arasındaki veriler incelendiğinde Noel Baba rallisinin bu 72 yılda 58 kez gerçekleştiği belirtilebilir. Yani rallinin gerçekleşme başarısı 80,5% olarak belirtilebilir. 

Aralık’ın Yatırımcılara Mesajı Var

✉️ 2002’den 2022’ye kadar olan 20 yıllık dönemin incelendiğinde, 25 Aralık’a kadar olan haftalık S&P 500 performansı göz önüne alındığında, belirgin bir Noel Baba Rallisi takip edilmiyor.

📊 Bu 20 yıllık dönemin 13’ünde pozitif, 5’inde negatif ve 2’sinde yatay seyir izlenmekte. Bu dönemdeki getiri aralığı ise 2021’de 5,8% yükseliş ile 2018’de -10,7% düşüş arasında değişmektedir.

Yine son 20 yıl incelendiğinde Aralık aylarında endeksin ortalama getirisi 0,79% olurken bu, Aralık 2021’de görülen 5,8% getiri ile kıyaslandığında yatırımcılar için yeterli veri sunmayabilir.

Noel Baba Rallisi Gerçek Mi?

📉 Diğer yandan S&P 500’ün Aralık 2022’deki 5,9% değer kaybı, son yirmi yılın en kötü üçüncü düşüşü olurken bunu 2002’deki 6% ve 2018’deki 9,2% geri çekilmeler takip etti. 

🔔 Bu tarihler yatırımcılar için önemli bir ipucu sunabilir çünkü 2002 ve 2018’deki Noel Baba çöküşlerini takip eden yıllarda S&P 500, neredeyse aynı oranda yükseldi. Yatırımcılar 2003’te 26% ve 2019’da 25% yıllık getiri elde etti.

👉 Bu çerçevede baktığımızda Aralık 2022’deki 5,9%’luk düşüş aslında bu yıl gerçekleşen yıllık yaklaşık 22% getirinin bir habercisi olarak değerlendirilebilirdi. Şimdiye kadar S&P 500, Aralık’ta 2,7% getiri sağladı. Dolayısıyla S&P 500’ün önümüzdeki günlerde düşüş yaşaması, 2024’ün daha güçlü geçme ihtimalini artırabilir. 

Ocak Etkisi

☃️ Ocak ayının ilk iki işlem günü ralli içinde kabul edilir. Yatırımcılar, Ocak ayında hisse fiyatlarının yükselmesini bekleyerek alışa geçebilirler, bu duruma “Ocak Etkisi” denir. Bazı araştırmalar, Aralık ayında büyüme hisselerini geride bırakan değer hisselerinin Ocak’ta daha iyi performans gösterdiğine işaret ediyor. 

❄️ Farklı bir teori olan “Ocak Barometresi”, Ocak ayındaki hisse senedi piyasasının getirisinin önümüzdeki yılın piyasa performansını öngördüğünü iddia eden bir teori olarak yatırımcılar tarafından takip edilebilir.

Bazı yatırımcılara göre ise Ocak ayı, bir yatırım disiplinine başlamanın veya Yeni Yıl kararı almanın etkisini yansıtıyor.

Noel Baba Rallisi Gerçek Mi?

Noel Baba Rallisini Tetikleyen Nedir?

🎄 Noel Baba rallisini açıklamaya çalışan bazı teoriler bulunuyor. Bu teoriler arasında tatil ruhunun yarattığı yatırımcı iyimserliği, artan tatil alışverişleri ve tatil ikramiyelerinin yatırıma dönüşmesi bu teoriler arasında yer alıyor.

⛷️ Başka bir teori ise bu dönemin fon yönetim şirketleri gibi kurumsal yatırımcıların tatil yapmaya gittiği zaman olduğunu ve piyasayı bireysel yatırımcılara bıraktığını, bireysel yatırımcıların ise genellikle daha boğa olduğunu savunur.

Peki Ne Yapmalı?

📍Ay sonu ve yıl sonu pozisyon ayarlamaları oldukça volatil piyasa hareketlerine neden olabilir. Bu piyasa hareketliliği Noel Baba rallisi veya Ocak Etkisi olarak adlandırılsa da yatırımcılar, bu tür bir piyasa olayını takip etmeden önce bireysel hedeflerini ve risk toleransını göz almalıdır.

Olası Noel Baba Rallisi’nde Öne Çıkabilecek Hisseler

Olası bir Noel Baba Rallisi’nde dikkat çekebilecek yedi hisseyi senin için listeledik. 👇

  • Amazon (AMZN): Şirket, tatil siparişlerini yetiştirebilmek için yılbaşına kadar çalışacak 250 bin kişiyi işe aldı.
  • Walmart (WMT): Şirket, tatil harcamalarının arttığı bu dönemde yılbaşına kadar 24 saat boyunca mağazalarını açık tutacak.
  • Meta Platforms (META): Şirketin yeni lanse ettiği sanal gerçeklik gözlüğünün en çok tercih edilen yılbaşı hediyelerinin başında gelmesi bekleniyor.
  • Apple (AAPL): Yeni tanıtılan iPhone 15’in yanı sıra iPad, Apple Watch ve Macbook gibi ürünlerin bu yıl da hediye tercihlerinde başlarda yer alması bekleniyor.
  • Costco (COST): Tatil dönemlerinde dikkat çeken şirketin yılbaşı yaklaşırken “ucuz ve toptan satış” temasının öne çıkması bekleniyor.
  • American Express (AXP): Tatil harcamalarının çoğunun kredi kartları aracılığıyla gerçekleşmesiyle öne çıkabilecek şirketler arasında yer alıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investor’s Business Daily, Investopedia, Forbes, Investor Place

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti