Borsa Haberleri

Nissan ve Honda, Stratejik İşbirliğine Hazırlanıyor

Nissan ve Honda, Stratejik İşbirliğine Hazırlanıyor
Google News Icon Takip Et

Japon otomotiv devleri Nissan Motor (NSANY) ve Honda Motor (HMC), elektrikli araçlar ve otomotiv yazılım platformlarında yapay zekâ için temel bileşenler üretme konusunda işbirliği yapmak üzere stratejik bir ortaklık kurmayı düşündüklerini açıkladı.

Potansiyel ortaklık, Japon otomobil üreticilerinin Çinli BYD (BYDDY), ABD’li Tesla (TSLA) ve diğerlerinin ağır rekabetiyle karşı karşıya kalması nedeniyle iki şirketin elektrikli araç üretiminde vites artırmasına yardımcı olabilir.

Nissan, tamamen elektrikli Leaf modeliyle elektrikli araçlarda öncü bir isimdi ancak daha çevik yeni katılımcıların artan rekabeti karşısında diğer eski otomobil üreticileriyle birlikte zorlu bir mücadeleyle karşılaştı. 

Nissan CEO’su Makoto Uchida bir basın brifinginde “Gelişmekte olan oyuncular çok agresif ve inanılmaz bir hızla ilerliyorlar. Geleneksel bilgeliğe ve geleneksel yaklaşıma bağlı kaldığımız sürece rekabeti kazanamayız.” dedi. 

Şirket verilerine göre, Honda’nın satışları da rakiplerinin gerisinde kalıyor. Bataryalı araçlar, 2023’ün ilk dokuz ayında dünya çapında yaklaşık 2,8 milyonluk otomobil satışının 0,5%’inden azını oluşturdu.

Honda Başkanı Toshihiro Mibe, iki şirketin potansiyel işbirliği alanlarını incelemek üzere bağlayıcı olmayan bir mutabakat zaptı imzaladığını ancak kapsamı henüz belirlemediklerini söyledi.

Uchida, hem Japonya’da hem de denizaşırı ülkelerde herhangi bir bölgede birlikte çalışmaya açık olduklarını; Nissan’ın Renault ve Mitsubishi Motors ile mevcut iş anlaşmaları olduğunu ancak bunların Honda ile olası bir ittifaktan etkilenmeyeceğini ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters