Borsa Haberleri

Nissan ve Honda, Çin’de Üretimi Azaltacak

Mart 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nissan ve Honda, Çin’de Üretimi Azaltacak

Japon otomobil üreticileri Nissan (NSANY) ve Honda Motor (HMC), BYD’nin (BYDDY) öncülüğünde elektrikli araç üreticilerinin artan rekabeti karşısında Çin’de üretimi azaltmayı düşünüyor. 

Nikkei’nin haberine göre Nissan, dünyanın en büyük otomobil pazarında üretimi 500 bin araç olmak üzere yaklaşık 30% ve Honda da yaklaşık 1,2 milyon araç olmak üzere 20% düşürebilir. 

Nikkei, Nissan’ın Çinli ortaklarıyla üretim üslerini yeniden düzenlediğini ve fazla kapasiteyi Asya’daki diğer ülkelere ihraç etmek üzere otomobil üretmek için kullanmaya çalıştığını belirtti.

Şirket verilerine göre, Japonya’nın hacim bakımından en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Nissan’ın Çin’deki satışları geçen yıl 16,1% düşüşle 800 bin aracın altına geriledi.

Japonya’nın Toyota Motor’dan (TM) sonra en büyük otomobil üreticisi konumundaki Honda’nın verileri de aynı dönemde Çin’de satışların yaklaşık 10% düşüşle 1,2 milyon araca gerilediğini gösterdi.

Hızla büyüyen Çinli araç markaların ortaya çıkışı, son dönemde yabancı rakiplerin Çin’de pazar payı kaybetmesine neden oldu.

Nissan, Dongfeng Motor ile kurduğu ortak girişim aracılığıyla ülkede sekiz fabrika işletiyor. Honda ise kökleri 1990’ların sonlarına dayanan GAC Group ile kurduğu ortak girişim aracılığıyla Çin’de dört fabrika ve 2004 yılında Dongfeng ile kurduğu bir başka ortak girişim aracılığıyla da üç fabrika işletiyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti