Borsa Haberleri

Nissan Japonya’da Sürücüsüz Araç Hizmeti Planlıyor

Nissan Japonya’da Sürücüsüz Araç Hizmeti Planlıyor
Google News Icon Takip Et

Nissan Motor (NSANY), azalan taksi şoförü sayısını telafi etmek için teknolojiye başvurarak yaklaşık üç yıl içinde Japonya’da küçük ölçekli bir sürücüsüz araç hizmeti başlatmayı hedeflediğini açıkladı.

Nissan, Nisan 2027’de başlayacak mali yıl itibariyle Japonya’da kırsal alanlar da dahil olmak üzere üç veya dört belediyede Seviye 4 otonom sürüş hizmetleri sunmaya başlamayı umuyor.

Bu programın öncesinde otomobil üreticisi, önümüzdeki yıllarda Japonya’nın ikinci büyük şehri Yokohama’da 20 kadar yeniden modellenmiş Serena minivan ile bir deneme gerçekleştirecek.

Honda Motor (HMC), Nippon Telegraph and Telephone ve Toyota Motor (TM) gibi rakip üreticiler, Japonya nüfusunun hızla yaşlandığı bir dönemde teknolojiyi geliştirerek sürücüsüz hizmetlere olan ilgilerini artırıyor.

Honda, ekim ayında General Motors (GM) ve robot taksi birimi Cruise ile bu yılın ilk yarısında bir ortak girişim kuracağını ve 2026’nın başlarında Japonya’da sürücüsüz bir sürüş hizmeti başlatmayı hedeflediğini söyledi.

Bu duyurudan günler sonra Cruise, San Francisco’da robotaksilerinden birinin başka bir arabanın çarptığı bir yayayı sürüklediği kazanın ardından ABD’deki faaliyetlerini askıya aldı.

Nissan Araştırma ve İleri Mühendislikten sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Kazuhiro Doi yaptığı açıklamada, Nissan’ın Yokohama’daki ilk denemesini Seviye 2 otonomide gerçekleştireceğini ve araçlarda güvenlik önlemleri kapsamında araçalrda bir sürücü bulunacağını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters