Borsa Haberleri

Nissan, 2027’ye Kadar 30 Yeni Model Piyasaya Sürecek

Mart 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nissan, 2027’ye Kadar 30 Yeni Model Piyasaya Sürecek

Nissan Motor (NSANY), önümüzdeki üç yıl içinde 30 yeni model piyasaya süreceğini ve kârlılığı artırmak için maliyetleri düşürürken küresel satışlarını 1 milyon araç artırmayı hedeflediğini söyledi.

Orta vadeli iş planında yaptığı güncellemeyi duyuran Japonya’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi, Mart 2027’ye kadar olan mali yılın sonunda 6%’nın üzerinde bir işletme kâr marjı ve 30%’un üzerinde toplam hissedar getirisi hedefleyeceğini belirtti.

Şirketin 30 yeni modelinden 16’sının elektrikli olacağı, bunların arasında sekiz adet tamamen bataryayla çalışan araç ve dört adet plug-in hibrit araç bulunacağı belirtildi. Nissan, yeni nesil elektrikli araçların maliyetini 30% oranında düşürerek 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlu modellerle yakın seviyeye getirmeyi planlıyor.

Nissan, ABD ve Kanada’da yedi yeni modeli piyasaya sürmeyi ve Nissan markası için binek araç serisinin 78%’ini yenilemenin yanı sıra e-güç ve plug-in hibrit modelleri piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Otomobil üreticisi ayrıca Çin pazarında dördü Nissan marka olmak üzere sekiz yeni enerji aracı ve Avrupa’da altı yeni model sunmayı planlıyor.

Nissan, tamamen bataryayla çalışan Leaf ile elektrikli araçlar pazarında öncüydü ancak şirketin elektrikli araç çabaları, dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin de dahil olmak üzere ABD’li rakibi Tesla (TSLA) ve Çinli lider BYD (BYDDY) gibi şirketler tarafından gölgede bırakıldı.

Nissan, o zamana kadar tümüyle aküyle çalışan otomobillerin küresel satışlarının yaklaşık beşte birini, hibrit güç sistemiyle çalışanların ise beşte birini oluşturmasını beklerken, yalnızca içten yanmalı motora sahip olanların kalan 60%’ı oluşturacağını öngörüyor.

Japon otomobil üreticisi, Şubat 2023’te açıkladığı 55%’lik hedeften sonra, on yılın sonuna kadar hibritleri de içeren elektrikli araçların küresel satışların 60%’ını oluşturmasını hedefliyor.

Kıyasıya bir rekabetle karşı karşıya kalan Nissan ve yerli rakibi Honda Motor (HMC), bu ay elektrikli araçlar ve diğer alanlardaki temel bileşenler üzerinde işbirliği yapmak için stratejik bir ortaklığı değerlendirdiklerini söylemişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters