Borsa Haberleri

Nippon Steel, U.S. Steel’ı Satın Alacak

December 18, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Nippon Steel, U.S. Steel’ı Satın Alacak

Japon çelik üreticisi Nippon Steel, ABD’li rakibi U.S. Steel’ı 14,9 milyar doları satın alacak. 

Hisse başına 55 dolarlık anlaşma, U.S. Steel hisselerinin şirketin önceki kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 142%’lik bir primi temsil ediyor. U.S. Steel hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık 23% artış gösterdi.

Anlaşmayı duyuran Nikkei gazetesi, Nippon Steel’in ABD’yi Japonya’da azalan talebi dengelemeye yardımcı olabilecek bir büyüme pazarı olarak gördüğünü söyledi.

Ağustos ayının ortasında U.S. Steel, rakibi Cleveland-Cliffs’in (CLF) 7,3 milyar dolarlık teklifini reddettikten sonra resmi bir inceleme süreci başlatmıştı. Cliffs satış sürecine katılmaya devam ederken, çelik üretim devi ArcelorMittal SA (MT) da bir teklifi değerlendiriyordu.

Pittsburgh merkezli U.S. Steel’in hisseleri, birkaç çeyrektir düşen gelir ve kârın ardından zarar görmüş, bu da onu otomobil endüstrisi tarafından kullanılan bir çelik üreticisini bünyesine katmak isteyen rakipler için cazip bir devralma hedefi haline getirmişti.

Nippon Steel, U.S. Steel’ı Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters