Borsa Haberleri

Nio’dan İddialı Hamleler: Yeni Araçlar, BYD İşbirliği

May 7, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nio’dan İddialı Hamleler: Yeni Araçlar, BYD İşbirliği

Çin’in premium elektrikli araç üreticisi Nio (NIO), kendisini sektörün önde gelen bir ismi olarak konumlandırmak için iddialı hamleler açıkladı. 

Şirket, bu ay sonuna kadar kitlesel pazar markası altında yeni bir model ve gelecek yıl Avrupa’da 30 bin doların altında satılacak ikinci bir küçük elektrikli araç tanıtma yolunda ilerlediğini söyledi.

Nio CEO’su William Li, dünyanın en çok satan elektrikli aracı olan Tesla (TSLA) Model Y’yi hedef alacağını söylediği yeni bir elektrikli aracı piyasaya sürmek için Onvo alt markasını oluşturdu.

Fransa genel müdürü Nicolas Vincelot, Paris’te düzenlenen Fransa-Çin iş forumunda yaptığı açıklamada, “Nio şu anda daha az premium, yine de 100% elektrikli ve Avrupa pazarının ihtiyaçlarına daha uygun yeni otomobil markalarının lansmanı üzerinde çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Dün Onvo markasının yeni internet sitesi, yeni model L60 ile ilgili ayrıntılar için “Bizi izlemeye devam edin.” mesajıyla Çin’de yayına girdi. Vincelot, şimdiye kadar “Alps” kod adıyla anılan markayla ilgili daha fazla detayın ay sonuna kadar açıklanacağını belirtti.

Onvo bir süredir zarar eden elektrikli araç üreticisinin piyasaya sürdüğü iki alt markadan biri. Nio, Firefly kod adı altında da ikinci bir model üzerinde çalışıyor. Şirket, Firefly altında şehir içi sürüşe yönelik daha küçük elektrikli araçlar geliştirdiğini ve araç fiyatının 30 bin doların altında olmasının beklendiğini söyledi.

Her iki marka da Avrupa’da satış yapmayı hedefliyor. İlk Onvo L60’ların yıl sonuna kadar küresel olarak piyasaya sürülmesi; Firefly markasının da 2025 yılında tanıtılmasının beklendiğini söyledi.

🤝 BYD ile Batarya İşbirliği

Öte yandan konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi üç kaynak, Nio’nun söz konusu modelleri için batarya tedarik etmek üzere rakibi BYD (BYDDY) ile bir anlaşma yaptığını söyledi.

Anlaşma, gelirini kendi markası altındaki elektrikli araç satışlarının ötesine taşımak isteyen BYD için bir artı olarak yorumlanıyor. Aynı zamanda Çin pazarında yeni elektrikli araçların fiyatı ve yeni bir araçtaki en büyük tek maliyet olan bataryalar üzerindeki amansız rekabetin etkisini de gösteriyor.

On yıl önce bir start-up olarak faaliyete geçen Nio, bataryaları kendi bünyesinde üretmeyi planlamış ancak kayıpları tersine çevirmek için maliyetleri azaltmaya odaklandığı için aralık ayında bu planlarından vazgeçmişti. Nio şu anda bataryalarının büyük bir kısmını sektör lideri olarak görülen CATL’dan tedarik ediyor.

Nio’dan İddialı Hamleler: Yeni Araçlar, BYD İşbirliği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters1, 2