Borsa Haberleri

Nio, XPeng, Li Auto ve Rivian, Güçlü Teslimat Rakamlarıyla Sert Yükseldi

Nio, XPeng, Li Auto ve Rivian, Güçlü Teslimat Rakamlarıyla Sert Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Yılın ikinci yarısı, ikinci çeyrek teslimat rakamlarını açıklayan elektrikli araç (EV) şirketleri için oldukça hızlı başladı. 

Sektörün büyük rakipleri Tesla (TSLA) ve BYD’nin (BYDDY) araç teslimatlarında rekor tazelerken, diğer EV isimleri de geri kalmadı. 

Nio (NIO) haziran ayında bir önceki aya göre 74% artışla 10 bin 707 elektrikli araç teslim etti. Ancak çeyreklik bazda bakıldığında şirketin ikinci çeyrek teslimatları yıllık bazda 6,1% düşüşle 23 bin 520 araca geriledi. 

Yine de bu yıl satışlarını arttıran Nio hisseleri, haftanın ilk işlem gününde açılış öncesi işlemlerde 6% yükselerek son üç ayın en yüksek düzeyini gördü. 

EV sektörünün bir diğer iddialı ismi Çinli XPeng (XPEV) de mayıs ayına göre haziranda araç teslimatlarını 14,8% artırarak 8 bin 620’ye taşıdı. Şirket, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre 27,3% artırarak 23 bin 205’e taşıdı. 

Güçlü teslimat rakamlarına paralel, XPeng hisseleri açılışta 10,8% ralli yaparak Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. 

Pekin merkezli Li Auto (LI) da aylık 15,2%, yıllık 146% artışla 32 bin 575 araç teslim ederek haziran ayı araç teslimatlarında aylık rekorunu kırdı. Şirket hisseleri, açılışta 6,5% değer kazanarak yıllık rekoruna yaklaştı. 

Bir diğer EV ismi Rivian Automotive (RIVN) da yılın ikinci çeyreğinde 12 bin 640 araç teslim ettiğini açıkladı. Şirket hisseleri açılışta 3%’ün üzerinde yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch,