Nio

NIO İlk Çeyrekte Zarara Uğradı

Haziran 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
NIO İlk Çeyrekte Zarara Uğradı

Çin elektrikli araç üreticisi Nio (NIO), ilk çeyrekte 281,2 milyon dolar kaybetti. Bu kaybın nedeni ise şirketin son COVID-19 kısıtlamaları sırasındaki yoğun talebe ayak uydurmaya çalışması oldu. Ayrıca bu tutar, bir yıl önce kaybettiği 68,8 milyon dolardan oldukça daha fazla bir zarara denk geliyor.

Nio’nun ilk çeyrek kazanç raporundaki diğer önemli rakamlar şu ise şekilde:

  • Gelir: 2021’in ilk çeyreğine göre 24% artarak 1,56 milyar dolar kazandı.
  • Hisse başına düzeltilmiş kayıp: 2021’in ilk çeyreğindeki 0,4 dolardan 0,13 dolara çıktı.
  • Brüt kâr marjı: Bir önceki yıl 19,5% ve 2021’in dördüncü çeyreğinde 17,2% iken bu yılın ilk çeyreğinde 14,6% oldu.
  • Nakit: 2021 sonundaki 8,7 milyar dolardan hafif düşüşle 8,4 milyar dolara geriledi.

Nio’nun hisseleri, yatırımcıların brüt kar marjındaki düşüşü sindirmesiyle perşembe günü erken işlemlerde yaklaşık olarak 9% düştü. Genel olarak mesai gününü, yaklaşık 7,5% oranında bir düşüşle 18,80 dolardan kapattı.

CEO William Bin Li’nin yaptığı açıklamaya göre, yükselen emtia maliyetlerinin de marjlar üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği anlaşılıyor. Ancak, Nio’nun brüt marjının üçüncü çeyrekte, maliyet kesintilerini dengelemeyi başarması durumunda toparlanmaya başlamasını bekleniyor.

Nio, şirketin ikinci fabrikası olan yeni fabrikasının eylül ayında çıkacak olan ET5 sedanın üretim öncesi faaliyetlerine başladığını söyledi. Şirket ayrıca, bu ayın sonunda, teslimatların ağustos ayında başlamasıyla birlikte, yeni beş kişilik SUV modeli olan ES7’yi piyasaya sürme planlarını da doğruladı.

Nio güçlü bir haziran ayına işaret ederek, ikinci çeyrek teslimatlarının 23.000 ile 25.000 araca ulaşma hızında olduğunu da söyledi. COVID-19 kesintileri ve tedarik zinciri sorunları, Nio’nun nisan ve mayıs aylarında toplam araç teslimat sayısını 12.000’in biraz üzerinde sınırladı.

Sonuç olarak, tüm bu olumsuz koşullara rağmen Nio’ya olan talep fazlalığı, şirketin tüm zamanların en yüksek sipariş akışına ulaşmasına yardımcı oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti