Borsa Haberleri

Nio Bilançosu Beklentileri Karşılayamadı Ama 3. Çeyrek Tahminleri Olumlu

August 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nio Bilançosu Beklentileri Karşılayamadı Ama 3. Çeyrek Tahminleri Olumlu

Çinli elektrikli araç şirketi Nio’nun (NIO) ikinci çeyrek sonuçları beklentilerin altında kaldı. Ancak şirket üçüncü çeyrek için çok daha iyi öngörüler açıkladı ve hisse, açılış öncesinde zayıf bilançosundan büyük bir darbe almadı.

Bu, Nio yatırımcılarının içini rahatlatacak bir gelişme. Öte yandan Çinli elektrikli araç liderleri Tesla (TSLA) ve BYD (BYDDY) için de iyi bir haber.

Nio, ikinci çeyrekte 1,2 milyar dolarlık satışlarından hisse başına 0,45 dolarlık düzeltilmiş zarar açıkladı. Bloomberg’e göre Wall Street, 1,3 milyar dolarlık satıştan hisse başına yaklaşık 0,33 dolar zarar bekliyordu.

Bir yıl önce şirket, 1,5 milyar dolarlık satıştan hisse başına 0,19 dolar düzeltilmiş zarar açıklamıştı. Nio satışlarındaki bu yıllık düşüş tesliamtlardaki yavaşlamadan kaynaklandı. 

Nio, 2022’nin ikinci çeyreğinde teslim edilen yaklaşık 25 bin araca göre bu yılın aynı döneminde yaklaşık 23 bin 500 araç teslim etti.

Şirketin ilk çeyrekte 1,5% olan brüt kâr marjı, ikinci çeyrekte yaklaşık 1% oldu.

Daralan marjlar, beklenenden daha büyük kayıplar ve daha düşük teslimatlar iyi haberler değil. Ancak ileriye bakıldığında, Nio üçüncü çeyrekte 55 bin ile 57 bin adet teslimat yapmayı öngörüyor. Wall Street ise 50 bin adede yakın bir rakam bekliyordu.

Citi analisti Jeff Chung tarafından bir araya getirilen verilere göre, yılın ilk yedi ayında bataryalı elektrikli araç talebi yıldan yıla yaklaşık 25% arttı. Bu güçlü bir oran ancak ağustos satışları yıllık bazda biraz düşüş yaşayabilir.

Düşen satışların arkasında da Çinli elektrikli araç üreticilerinin ve Tesla’nın ağustos ayında 25 kadar modelde fiyat indirimine gitmesi olabilir.

Yatırımcılar, 2023’ün geri kalanında elektrikli araç talebinin nasıl göründüğüne dair bir fikir edinmek için Nio’nun yanı sıra diğer elektrikli araç üreticilerinin satış rakamlarını da izlemeye devam edecek. Çünkü Çin, yeni elektrikli araçlar için dünyadaki en büyük pazar konumunda.

Nio Bilançosu Beklentileri Karşılayamadı Ama 3. Çeyrek Tahminleri Olumlu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s