Borsa Haberleri

Nikola’nın Kurucusu Dolandırıcılık Suçundan Dört Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

December 19, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Nikola’nın Kurucusu Dolandırıcılık Suçundan Dört Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Elektrikli araç üreticisi Nikola (NKLA)’nın kurucusu Trevor Milton, geçtiğimiz yıl yatırımcılara elektrikli araç şirketi teknolojisine ilişkin yanıltıcı bilgi verdiği suçlamaları nedeniyle ABD jürisi tarafından dolandırıcılıktan suçlu bulunmuştu. Dava sonuçlandı ve bugün Trevor Milton, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Federal savcılar Milton’ın; Nikola’nın “sıfırdan” pikap ürettiğini, kendi pillerini geliştirdiğini ve “Nikola One” isimli bir kamyon ürettiğini söyleyerek yatırımcıları yanılttığını söyledi. 

“Dürüst Olmak Zorundasınız”

Görülen davada Milton; “Kimseye zarar vermek niyetinde değildim ve söylenen suçları da işlemedim” açıklamalarında bulundu. Savcı Matthew Podolsky ise, “İster girişimci ister şirket yöneticisi olun, şirketiniz hakkında konuştuğunuzda dürüst olmak zorundasınız!” ifadelerini kullandı.

Nikola, 2021’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından getirilen hukuki suçlamaları çözmek için 125 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Nikola’nın Kurucusu Dolandırıcılık Suçundan Dört Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters