Borsa Haberleri

Nikola’nın CEO’su Dolandırıcılıktan Suçlu Bulundu!

October 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nikola’nın CEO’su Dolandırıcılıktan Suçlu Bulundu!

●     Nikola (NKLA) Kurucusu Trevor Milton, yatırımcılara elektrikli araç şirketi teknolojisine ilişkin yanıltıcı bilgi verdiği suçlamaları nedeniyle ABD jürisi tarafından dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

● Jüri, yaklaşık 5 saatlik görüşme sonrası Milton’ı bir kez menkul kıymet dolandırıcılığı ve iki kez elektronik dolandırıcılık suçlamalarından suçlu buldu. Milton, diğer menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamalarından aklandı.

●     Manhattan’daki federal mahkemede görülen duruşmada savcılar, 40 yaşındaki Milton’ı, Kasım 2019 yılı itibarıyla elektrikli ve hidrojenli araç üreticisinin kullandığı teknoloji konusunda yatırımcıları kandırmaya çalışan bir “düzenbaz” olarak niteledi.

●     Utah eyaleti, Oakley şehrinde yaşayan Milton hakkında Temmuz 2021 tarihinde soruşturma açılmıştı. Milton, açıktan satış odaklı Hindenburg Research kuruluşunun, şirketi “dolandırıcı” olarak yaftalaması sonrası Eylül 2020’de Nikola’dan ayrılmıştı.

● Savcılar, Milton’ı televizyon, podcast’ler ve yazılı basın aracılığıyla verdiği röportajlarda ve sosyal medyada Nikola kamyonları ve teknolojisi hakkında doğru olmayan ve yanıltıcı bilgiler vermekle suçladı.

● Milton’ın doğru olmayan ifadeleri arasında, bataryaların başka şirketten satın alındığını bilmesine rağmen Nikola’nın kendi bataryalarını geliştirerek “sıfırdan” elektrikli ve hidrojenli bir “Badger” pick-up ürettiğini söylemesi ve çalışmadığını bildiği halde “Nikola One” yarı römork kamyon üretiminde erken başarı elde edildiğini duyurması gibi açıklamalar yer alıyor.

Nikola’nın CEO’su Dolandırıcılıktan Suçlu Bulundu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı