Bültenler

Nikola Yeni Aracı için Tarih Verdi, Hisseleri Yükselişte

September 1, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Nikola Yeni Aracı için Tarih Verdi, Hisseleri Yükselişte

Kendi teknolojisi olan hidrojen yakıt hücreli bataryalara sahip elektrikli araçlar üreten Nikola (NKLA), resmi web sitesinde ilk elektrikli aracının (Tre BEV) 2021 yılı içerisinde satışa hazır hale geleceğini duyurdu.

🏃 Bir Adım Gerisi

Nikola elektrikli araçlarına dair planlarını ilk açıkladığından bu yana, şirketin teknolojisi ve yatırımcılarına vadettiği üretim süreciyle ilgili birçok şüphe oluşmuştu.

Şirketin Kurucusu ve Eski CEO’su olan Trevor Milton’a ABD Adalet Bakanlığı tarafından “perakende yatırımcılara yanlış ve yanıltıcı ifadeler” suçundan dava açılmasının ardından şirket, kurucusuyla yollarını ayırmıştı.

Ancak her ne kadar yolları ayrılmış olsa da, şirket bu olayların ardından büyük bir güven eksikliğine maruz kalmıştı.

❗️ Neden Önemli?

Tüm bu süreçlerden dolayı güven eksikliği çeken şirketin kendi web sitesi üzerinden üretim sürecinin yolunda gittiğini duyurması ve bu sene içerisinde bir satış zamanı vermesi, şirketin kaybettiği güveni geri kazanması yönünden önemli bir adım gibi gözüküyor.

  • Rekabetin çok yoğun olduğu elektrikli araç sektöründe teslim ve satış süreçlerine ilişkin şeffaf bilgi akışı, özellikle yatırımcılara güven verme noktasında çok önemli.

🕒 Peki, Bundan Sonrası?

Nikola, 3 Ağustos’ta ikinci çeyrek sonuçlarını duyurduğunda, 2021’in ikinci yarısı için planladıkları kilometre taşlarından birinin de “halka açık yollarda ticari mal ve ürünleri taşımak üzere tasarladıkları Nikola Tre BEV’leri teslim etmek” olduğunu söylemişti.

Web sitesindeyse aracın “2021’de satışa sunulacağının” açıkça belirtilmesi, şirket yatırımcılarının bu yıl boyunca yakından takip edeceği bir performans göstergesi olarak kabul ediliyor.

Ek olarak, şirket geçtiğimiz ayın ortalarında ABD Enerji Bakanlığı’ndan 2 milyon dolarlık hibe aldığını duyurmuştu. Bu hibenin ise, Nikola’nın bir sonraki aşamada hidrojen yakıt hücreli aracının ve hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesinde kullanılacağı belirtildi.

👀 Nasıl Etkiledi?Nikola Grafik.jpg

Haberin ardından, Nikola hisseleri salı günü erken saatlerde %5.4’e kadar yükseldikten sonra günü %4,19 yükselişle 10,43 dolardan tamamladı.

  • NKLA hisseleri halka arzı sonrasında 3 kata yakın değer kazanarak 93,99 dolar seviyesine ulaşmış ve haziran ayından bu yana %90’a yakın değer kaybederek dün itibarıyla 10,43 dolar seviyesini görmüştü.

🚗 Sektördeki Diğer Elektrikli Araç Üreticileri

  • Tesla (TSLA)

  • Stellantis (STLA)

  • Nio (NIO)

  • Ford Motor (F)