Borsa Haberleri

Nikola, Romeo Power’ı Satın Alacak

August 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nikola, Romeo Power’ı Satın Alacak

Elektrikli kamyon üreticisi Nikola (NKLA), pil tedarikçisi Romeo Power (RMO) ile 144 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını ve şirkete tedarik zincirinin önemli bir bölümünde yetki verdiğini söyledi. Şirketler, anlaşmanın bir parçası olarak Nikola’nın işlem kapanana kadar faaliyetlerine devam etmesi için Romeo’ya geçici fon sağlayacağını söyledi. Nikola CEO’su Mark Russell, satın alma anlaşmasının şirketin elektrifikasyon platformunun gelişimini hızlandırmasını sağlayacağını belirtti. Ayrıca sözlerine yapılan iş birliğinin birçok stratejik ve finansal faydasını göreceklerini de ekledi. Anlaşmanın ardından pazartesi gününü Romeo’nun hisseleri 27%; Nikola’nın hisseleri ise 8% ile kapattı.

Nikola’nın Pil Tedarik Sürecini Romeo Power Yürütecek

Nikola, pil tedarikçisi Romeo Power ile tamamı hisse senetleri üzerinden gerçekleştirilecek bir satın alma anlaşmasına imza attı. 144 milyon dolar değerindeki bu anlaşmayla birlikte elektrikli kamyon üreticisinin pil tedarik sürecini büyük ölçüde Romeo yürütecek. Kaliforniya merkezli Romeo, diğer şirketler tarafından üretilen lityum iyon pil hücrelerini kullanarak büyük elektrikli ticari araçlar için pil tedariği yapıyor. Elektrikli kamyonlarının sevkiyatına 2022’nin ilk günlerinde başlayan Nikola, pil tedarikçisinin en büyük müşterisi oldu. Nikola’nın bu yıl içerisinde 300 ile 500 arasında elektrikli kamyon sevkiyatı yapması bekleniyor.

Nikola, Romeo’ya 35 Milyon Dolar Geçici Fon Sağlayacak

Şirketler arasındaki anlaşma kapsamında Nikola’nın Romeo’ya 35 milyon dolarlık bir geçici fon sağlayacağı söylendi. Nikola , satın almanın önümüzdeki dört yıl içinde 350 milyon dolara kadar tasarruf sağlayabileceğine inandığını belirtti. Söz konusu anlaşmanın 2020’nin sonlarına doğru SPAC (Birleşme Amaçlı Ortaklık) hamlesiyle halka açılan ve 250 milyon dolardan fazla zarara uğrayan Romeo için kritik olduğu biliniyor. Şirketin hisseleri son haftalarda 1 doların altında işlem görüyor. Öte yandan Nikola da mevcut hisse sayısını artırmak için hissedarlarından onay bekliyor. Kamyon üreticisinin hisse artırma talebi kabul edilmese de Romeo anlaşmasını tamamlayacağı söylendi. 

Nikola, Romeo Power’ı Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı