Borsa Haberleri

Nike’ın Sonuçları Neye İşaret Ediyor?

September 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Nike’ın Sonuçları Neye İşaret Ediyor?

Doların güçlenmesinin çok uluslu şirketleri nasıl etkilediği merak edilirken Nike (NKE)’ın çeyrek kazançlarını açıklaması, geleceğe yönelik bir perspektif sundu. Spor ayakkabı ve giyim devinin perşembe günü duyurduğu rakamlar, ekim ortasında başlayacağı düşünülen kazanç sezonunun adeta bir ön izlemesi.

Nike, 31 Ağustos’ta sona eren mali çeyrekte yaklaşık 6%’lık bir kur dalgalanması yaşadı. Bundan 6 ay öncesine gidildiğinde bu dalgalanma 3% civarındaydı. Yani ters rüzgârın bir diğer deyişle kurdaki dalgalanmaların şirketin mali sonuçlarına etkisi altı ayda ikiye katlandı. 

Nike’ın kazanç raporlarını daha iyi yorumlamak için kurdaki volatilitenin bu rakamlara etkisini göz ardı etmemekte fayda var. Şirketin Avrupa bölümü, gelirinin sadece 1% arttığını bildirdi. Kur etkisini ortadan kaldırdığınızda bu bölgedeki oran 17% seviyesine yükseliyor. Benzer olarak Çin dışında Asya ve Latin Amerika ülkelerinde gelirler 5% arttı. Yine bu orandan kur etkisini kaldırdığınızda ortaya 16%’lık gelir artışı çıkıyor. 

Nike’ın Çin’deki Satışları Geçen Yıla Kıyasla 16% Düştü!

Nike (NKE)’ın kazançlarını ve gelirlerini artırması piyasalarda sürpriz etkisi yarattı. Ancak beklenenden daha iyi gelen rakamlara rağmen her şey güllük gülistanlık değil. Spor ve giyim devinin hisseleri, tatil öncesinde envanterlerinin 44% artması ve dünyanın en büyük üçüncü pazarı Çin’de devam eden talep zayıflığı nedeniyle 10% geriledi. 

Dövizdeki dalgalanmaların etkisi de dâhil olmak üzere şirketin Çin’deki satışları beklentilerle paralel bir şekilde yıldan yıla 16% düştü. Öte yandan, bu kaybı telafi etmek için atılan adımlar sonucunda Kuzey Amerika’daki satışlar, beklenenden daha yüksek gerçekleşti. Bu artışta Nike’ın envanterindeki yükü azaltmak için yaptığı indirimli satışların etkili olduğu düşünülüyor. 

Fiyat indirimleri satışlara yardımcı olsa da kârlılığı bir miktar azalttı. Nike’ın genel brüt kâr marjı 44,3% ile tahminlerin 1% puan gerisinde ve geçen seneki seviyenin birkaç puan altında geldi. Nike zayıf marjların nedenine dikkat çekerek şunları söyledi: “Kâr marjlarındaki düşüş, esasen Kuzey Amerika’daki NIKE Direct indirimleri ve toptan pazar satışlarıyla fazla envanteri tasfiye etme çalışmalarından kaynaklandı.

Nike’ın Sonuçları Neye İşaret Ediyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı