Borsa Haberleri

Nike Kazancını Yükseltmeye Devam Ediyor!

June 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nike Kazancını Yükseltmeye Devam Ediyor!

Nike (NKE), ABD’nin yüksek enflasyon oranlarına ve Çin’deki düşük satışlarına rağmen 2022 yılının dördüncü mali çeyreğinde beklenen getiriden daha fazla kâr elde etmeyi başardı. Üç aylık dönemde yükselen nakliye maliyetlerinden ve buna bağlı olarak tedarik sürecinin yavaşlamasından dolayı şirket envanterinde 23% oranında artış yaşandı.

Şirketin Wall Street beklentilerini aşan kazancına rağmen Nike satışlarında ve hisselerinde düşüş yaşandı. Nike Mali İşlerden Sorumlu Başkanı Matthew Friend “Geri çekilme işaretleri görmediğimiz için mevcut stratejimizi uygulamaya devam edeceğiz.” dedi. 

Satışlardaki Düşüş Geçici Faktörlere Bağlı

Nike (NKE)’ın 31 Mayıs’ta sona eren üç aylık dönem için net geliri 1,44 milyar dolar ve hisse başına 90 sent olarak açıklandı. Şirketin satışları bir önceki yıla göre 12,34’ten 12,23 milyar dolara geriledi. Söz konusu şirket, toptan satışlardaki düşüş nedeniyle Foot Locker gibi ortak satışların yapıldığı mağazalardaki işlem hacmini azalttı ve bunun sonucunda yeni stratejiler üzerinde çalışmaya başladı. Şirketin en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’daki satışlar bir önceki yıla göre 5%; salgın nedeniyle durgunluğun yaşandığı Çin’de ise 19% oranında geriledi. Nike CFO’su Friend, satışlardaki düşüşün müşteri sadakatiyle değil geçici faktörlerle ilgili olduğunu belirtti. 

Nike Hisseleri 34% Düştü

CFO Matthew Friend, ürünleri deniz yoluyla taşımanın artan maliyetlerden dolayı salgın öncesinde ödenen rakamların neredeyse beş katı olduğunu belirtti. Üç aylık dönemde tedarik zincirinde yaşanan maliyet sıkıntılarından dolayı şirket envanteri 23% artarak 8,4 milyar dolara yükseldi. Nike hisseleri ise Pazartesi yaşanan 2,13%’lük bir düşüşle günü 110,50 dolar seviyesinde kapattı. Şirketin hisseleri yılın başından beri %34’lük bir düşüş yaşadı ve ABD’nin en iyi şirketlerinin yer aldığı S&P 500 borsa endeksinde de geriledi. 

Nike Kazancını Yükseltmeye Devam Ediyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı