Borsa Haberleri

Nike Bilanço Özeti: Enflasyona Rağmen Güçlü Kârlılık

December 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nike Bilanço Özeti: Enflasyona Rağmen Güçlü Kârlılık

İkinci çeyrek bilançosuyla konsensüs beklentilerini aşan Nike (NKE) salı günü kapanış sonrası işlemlerde ralli yaptı.

● Asya Pasifik ve Latin Amerika (+19%), Kuzey Amerika (+30%) ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (+11%) kazançlar Çin’deki (-3%) gelir düşüşünü dengeledi ve hatta ötesine geçti. Ayakkabı satışları 25% artışla 8,50 milyar dolara yükselirken, giyim satışları 4% yükselerek 3,8 milyar dolara ulaştı. Nike Direct satışları, yapılan beyanlara göre 16% artışla 5,4 milyar dolara yükseldi ve kurdan bağımsız olarak değerlendirildiğinde 25% arttı. Converse satış artışı biraz geri kalarak, çeyrek boyunca yalnızca 5% yükseldi.

● Brüt kâr marjı 300 baz puan düşerek 42,9%’a geriledi. Konsensüs tahminleri ise 42,1% seviyesindeydi. Kâr marjının düşmesindeki en büyük sebepler, özellikle Kuzey Amerika’da stokları eritmek için yapılan yüksek fiyat indirimleri ve bunun yanı sıra döviz kurlarında devam eden olumsuz dalgalanmalar ve artan navlun/lojistik maliyetleri oldu. Çeyrek boyunca gerçekleştirilen stratejik fiyatlandırma çalışmaları bazı maliyetlerin dengelenmesine yardımcı oldu.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Nike (NKE) yönetiminden yapılan açıklamada, şirketin operasyonel ve finansal hedeflere ulaşacağı ifade edildi. Spor giyim devinin, önümüzdeki konferans görüşmesinde mali tahminlerini açıklaması bekleniyor.

● Bilanço açıklamasından önceki hafta yaklaşık 6% düşen Nike (NKE) hisseleri, kapanış sonrası işlemlerde 3,86% yükseliş kaydetti.

Nike Bilanço Özeti: Enflasyona Rağmen Güçlü Kârlılık

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha