Borsa Haberleri

Nike Bilanço Analizi: Beklentileri Aştı Ancak Endişeler Sürüyor!

March 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nike Bilanço Analizi: Beklentileri Aştı Ancak Endişeler Sürüyor!

Önce sert bir yükseliş kaydeden Nike (NKE) hisseleri, dalgalı bir tatil çeyreği açıklanmasının ardından kapanış sonrası işlemlerde düştü.

Hisse başına 0,79 dolar seviyesinde bir kâr ve 12,39 milyar dolar gelir açıklayan şirket, 0,55 dolar seviyesindeki hisse başına kâr ve 11,47 milyar dolarlık gelir beklentilerinin üzerine çıktı.

Nike (NKE), doğrudan tüketiciye satış segmentinde güçlü bir hamle gerçekleştirmişti. Son çeyrekte Nike Direct ve Nike dijital satışları, sırasıyla 17% ve 20% artmıştı. Ancak maaş giderleri ve Nike Direct maliyetlerindeki artışın etkisiyle, satış ve genel yönetim giderlerinde de 15%’lik bir artış gerçekleşti. 🔺

Bunun yanı sıra tedarik zincirinde aksamalar yaşanması ve tüketici tercihlerinin değişmesi, şirketi stok fazlası ile baş başa bıraktı. Sonuç olarak şirketin, kâr marjları üzerinde baskı oluşturan bu stok fazlasının bir kısmını eritmek için büyük indirimler yapması gerekiyordu. Nike CEO’su John Donahoe şirketin stokta zirveyi artık geride bıraktığını ifade etmiş olsa da son çeyrekte brüt kâr marjları 3,3% düşerek 43,3% seviyelerine geriledi. 📦

Bu çeyrekte açıklanan stoklarda yıl bazında 16%’lık artışın en önemli nedeni, ürün girdi maliyetlerinin ve navlun (taşımacılık) masraflarının yükselmesi oldu.

Ocak ayında Nike (NKE)’ın sektördeki liderliği, çok kanallı yaklaşımın önemini ortaya koyan bir gelişme olarak değerlendirildi. Foot Locker (FL) ve diğer toptancı şirketlerle yenilediği ortaklıklar, satış ve müşteri deneyiminde çok önemli bir rol oynamaya devam edecek. Bu kanal üzerinden gerçekleştirilen satışlar çeyrek bazında 7% düşerek 12% seviyelerine gerilemiş olsa da şirketin stokları eritmesine büyük katkıda bulundu. 🏬

Genel olarak değerlendirdiğimizde, yatırımcılar doğrudan kendi iş kollarındaki maliyetlerin artması ve Çin pazarındaki ekonomik durgunluk konusunda hâlâ endişeli. Bu bölgedeki satışlar 2,09 milyar dolar seviyesindeki analist beklentisinin gerisinde kalarak 1,99 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Makro ekonomik koşulların zayıflaması ve gerek ABD’de gerek uluslararası çapta tüketici harcamalarının azalması, perakende şirketi ve rakipleri için ters yönden esen olumsuz bir rüzgar olmaya devam edecek.

Gelen açıklamaların karışık olması nedeniyle NKE hisseleri kapanış sonrası işlemlerde değer kaybetti. Hisseler şu an itibarıyla 2% düşmüş durumda. 👎

Nike Bilanço Analizi: Beklentileri Aştı Ancak Endişeler Sürüyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Stocktwits