Borsa Haberleri

News Corp ve OpenAI’dan ChatGPT Ortaklığı

May 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
News Corp ve OpenAI’dan ChatGPT Ortaklığı

OpenAI ve News Corp (NWSA), yapay zekâ şirketinin The Wall Street Journal, MarketWatch, Barron’s, The New York Post ve daha fazlası dahil olmak üzere News Corp. kuruluşlarından güncel ve arşivlenmiş makalelere erişmesine olanak tanıyacak “çok yıllı küresel bir ortaklık” kurdu.

Anlaşmanın bir parçası olarak OpenAI, kullanıcı sorularına yanıt olarak ChatGPT sohbet robotu içinde News Corp’a ait yayınlardan içerik görüntüleyebilecek. Girişim ayrıca, News Corp’un içeriğini “ürünlerini geliştirmek” ya da yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanabilecek.

Yapılan açıklamaya göre News Corp, anlaşmanın bir parçası olarak “OpenAI’ın teklifinde en yüksek gazetecilik standartlarının mevcut olmasını sağlamaya yardımcı olmak için gazetecilik alanındaki uzmanlığını paylaşacak.”

Söz konusu ortaklık, Reddit’in (RDDT) geçen hafta OpenAI ile ortaklık kurarak ChatGPT üreticisinin yapay zekâ modellerini Reddit içeriği üzerinde eğitmesine izin vereceğini duyurmasının ardından geldi. Yapılan açıklamaya göre, bu anlaşmanın bir parçası olarak OpenAI, Reddit’in veri uygulama programlama arayüzüne (API) erişim kazanacak ve “Reddit’ten gerçek zamanlı, yapılandırılmış ve benzersiz içerik sağlayacak.”

Bunun karşılığında Reddit, OpenAI tarafından desteklenen belirli yapay zekâ özelliklerini kullanıcılara ve moderatörlere sunmaya başlayacak ve aynı zamanda Reddit’in reklam ortağı olacak. 

Google (GOOGL) da şubat ayında Reddit ile benzer bir ortaklık duyurmuş ve şirketin Gemini gibi yapay zekâ modellerini platformun API’ına erişim yoluyla Reddit içeriği üzerinde eğitmesine izin vermişti.

News Corp ve OpenAI’dan ChatGPT Ortaklığı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC