Microsoft

New York Times, OpenAI ve Microsoft’a Dava Açtı

December 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
New York Times, OpenAI ve Microsoft’a Dava Açtı

The New York Times, OpenAI ve Microsoft’a (MSFT) telif hakkı ihlali nedeniyle dava açarak, yapay zekâ teknolojilerini eğitmek için yayınlanan çalışmaların izinsiz kullanımı konusunda giderek yoğunlaşan hukuki savaşta yeni bir cephe aldı.

The Times, ChatGPT’nin yaratıcılarına ve diğer popüler yapay zekâ şirketlerine yazılı eserlerine yönelik telif hakkı sorunları ile ilgili dava açan ilk büyük ABD’li medya kuruluşu oldu. 

Manhattan’daki Federal Bölge Mahkemesinde açılan davada, The Times tarafından yayınlanan milyonlarca makalenin, artık güvenilir bilgi kaynağı olarak haber kaynağıyla rekabet eden otomatik sohbet robotlarını eğitmek için kullanıldığı iddia ediliyor.

Dava kesin bir parasal talep içermiyor. Ancak sanıkların, “The Times’ın benzersiz değerli eserlerinin yasa dışı kopyalanması ve kullanılmasıyla” ilgili “milyarlarca dolarlık yasal ve fiili zarardan” sorumlu tutulması gerektiği belirtiliyor. 

Ayrıca şirketlere, The Times’ın telif hakkıyla korunan materyallerini kullanan tüm sohbet robotu modellerini ve eğitim verilerini yok etmeleri çağrısında da bulunuluyor.

Şikayette, “Sanıklar, The Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımdan bedava yararlanmaya çalışıyor” deniliyor ve OpenAI ve Microsoft’u “The Times’ın içeriğini ücretsiz olarak The Times’ın yerini alacak ürünler oluşturmak ve okuyucuları medya organından uzaklaştırmak için kullanmakla” suçluyor.

Söz konusu dava, üretici yapay zekânın yasal çerçevesini test etme niteliği taşıyor. Sohbet robotlarının büyük veri kümelerinden öğrendikten sonra oluşturabilecekleri metin, resim ve diğer içerikler, haber sektörü için önemli sonuçlar taşıyabilir. 

The Times, çevrimiçi gazetecilike başarılı iş modelleri geliştiren az sayıdaki yayın organı arasında yer alıyor ancak düzinelerce gazete ve derginin işleri, okuyucuların internet göçü nedeniyle sekteye uğradı.

New York Times, OpenAI ve Microsoft’a Dava Açtı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times