Borsa Haberleri

Netflix’ten Yatırımcılarına Mesaj Var!

October 19, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Netflix’ten Yatırımcılarına Mesaj Var!

● Neflix’in yatırımcılara bir mesajı var: Abonelik artışına takılmayın; gelir ve kârlılığa odaklanın.

● Dünyanın en büyük çevrimiçi içerik platformu, ücretli abone sayısındaki artış konusunda artık öngörüde bulunmayacaklarını açıkladı. Bu değişikliğin arkasındaki gerekçe, yatırımcıların müşteri artışı yerine gelire odaklanmasını sağlamak.

● Netflix, üçüncü çeyrek kazançlarına ilişkin olarak salı günü yaptığı açıklamada, birincil büyüme ölçütü olarak elde ettikleri gelire odaklanacaklarını ifade etti.

● Netflix bu noktada doğrudan hissedarlara yönelik yazısındaki “Rekabet” bölümüne atıfta bulunuyor.

● Netflix’in yazısında, “Büyük ve kârlı bir içerik platformu oluşturmak kolay değil. En iyi tahminle tüm rakiplerin içerik yayını konusunda zarar ettiğini düşünüyoruz. Yalnızca bu yıla ilişkin toplam doğrudan işletme zararı 10 milyar doların çok üzerinde gerçekleşebilir. Buna karşılık yıllık işletme kârımız ise 5 milyar dolar ile 6 milyar dolar aralığında.” şeklinde ifade edildi.

● Diğer bir deyişle: Disney, Warner Bros. Discovery, Comcast NBCUniversal, Paramount Global ve diğer rakipleri henüz iyi bir içerik platformu kurma aşamasındayken, Netflix halihazırda büyük bir içerik platformuna sahip olduğunu ifade ediyor. Netflix, bu rakiplerden bazılarının birleşme ve fiyat artırma süreçleriyle bu hedefe erişebileceğini kabul ediyor.

● Bakış açılarını değiştirme talebine yatırımcıların olumlu yanıt verip vermeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Netflix’ten Yatırımcılarına Mesaj Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı