Bültenler

Netflix, Oscar’ı Domine Edebilir

February 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Netflix, Oscar’ı Domine Edebilir

Netflix (NFLX), bu yılki Oscar ödüllerinde en iyi film ödülünü kazanan ilk yayın hizmeti olma yolunda ilerliyor. 

Netflix, Jane Campion tarafından yönetilen ve Benedict Cumberbatch’ın başrolde olduğu bir Kovboy (Western) draması olan The Power of the Dog için 12 Oscar adaylığı elde etti. 

  • Diğer taraftan: Frank Herbert’in popüler bilim kurgu romanlarından uyarlanan Dune, 10 dalda aday gösterildi. Warner Bros. tarafından dağıtılan film, sinemalarda ve aynı anda HBO Max (T)’te yayınlandı.

The Power of the Dog, En İyi Film dalında aday olurken, Campion ve Cumberbatch sırasıyla En İyi Yönetmen ve Başrol Oyuncusu olarak aday gösterildi. Bu adaylıkla Campion, En İyi Yönetmen dalında iki kez aday gösterilen ilk kadın oldu.

  • Ancak bu, bir Netflix filminin En İyi Film dalında ilk adaylığı değil. Şirket, 2019’da Alfonso Cuarón’un Roma filmiyle ilk adaylığını aldı. Netflix, hem 2020’de (The Irishman) hem de 2021’de (Mank) en iyi film adaylığını almaya devam etti.

Bu gelişmeyle birlikte Netflix, üst üste üçüncü yıl için en çok aday gösterilen yayın hizmeti şirketi oldu.

💵 Netflix 2021 Yılında Yayın İçeriğine 17 Milyar Dolardan Fazla Harcama Yaptı

Netflix, geçtiğimiz aylarda SEC’e yaptığı bir açıklamada, 2021 yılında yayın platformunun içerik ihtiyacını karşılayabilmek için 17 milyar dolardan fazla harcama yaptığını bildirmişti. 

  • Diğer taraftan: HBO Max, Disney Plus (DIS), Hulu ve Apple TV+ (AAPL) da içeriklere ayırdıkları bütçeyi 2021 yılında Netflix gibi artırdı. Son olarak Disney Plus, geçtiğimiz aylarda 2022 için ayırdığı içerik bütçesinin 33 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

Pandemiyle birlikte Netflix ve diğer platformlara yönelik ilginin rekor seviyelere çıkması Netflix’in böylesine büyük bir harcama yapmasının en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

Ayrıca bu yıl Oscar’ı sadece Netflix domine ediyormuş gibi gözükse de En İyi Görüntü ödülünde yer alan filmlerin yarısını yayın platformlarındaki filmler oluşturuyor.  

  • Disney’in şirketlerinden Marvel Studios’un filmi Spider-Man: No Way Home ise sinemalarda elde ettiği rekorları, Oscar’da elde etmeyi başaramadı. Film sadece En İyi Görsel Efekt ödülüne aday olabildi. 

Peki Netflix rakiplerini Oscar’da domine ettiği gibi borsada da domine edebiliyor mu? Pek sayılmaz. Zira şirket, rakiplerine nazaran borsada zor günler geçiriyor. 

Özellikle Disney Plus’ın içeriğe yönelik yüksek harcamaları karşısında rakibiyle mücadele etmekte zorlanan Netflix, abone sayısına yönelik endişelerle birlikte 1 yıl içerisinde borsada %26 değer kaybetti. 

  • Borsadaki kötü gidişatın ardından şirket dün, Oscar’ın da etkisiyle, %2,32 değer kazanarak günü 412,89 dolar değerinde kapattı. 

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Streamers Are Dominating Hollywood. Netflix Has Chance for Its First Best Picture Prize.

Disney Plans to Spend $33B on Content Next Year

Netflix, Oscar’ı Domine Edebilir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı