Bültenler

Netflix & Chill: Kazanç Raporu Analizi

Netflix & Chill: Kazanç Raporu Analizi
Google News Icon Takip Et
Netflix & Chill: Kazanç Raporu Analizi

Netflix ikinci çeyrek bilançosunda, analistlerin tahminlerini aşan abonelik sayısı ve hisse başına kâr paylaştı. Genel olarak “GÜÇLÜ” olarak yorumlayabileceğimiz bir çeyreklik rapordu, elbette bu durum açılış öncesi hisse fiyatlarına da yansıdı.

Netflix’in piyasa değeri bir yıldan daha kısa sürede 300 milyar dolardan 90 milyar doların altına düştü. Nihayet yüzümüzü güldüren Netflix kazanç raporu ise yayın akışı devini seven yatırımcılarına, alt kırılımlarda hangi ipuçlarını veriyor gelin yakından bakalım!

Ana gelir kapısı: Netflix (NFLX), internet üzerinden film ve televizyon dizileri yayını yapan, son raporla birlikte dünya genelinde yaklaşık 220 milyon abonesi bulunan bir şirkettir. Medya ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren Netflix’in 12.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

📈 Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

Netflix & Chill: Kazanç Raporu Analizi

📌 Hisse başına kâr (EPS), yıllık bazda 7,7% artışla 3,20 dolarlık hisse başına kâr açıkladı. ( Analistler 2,93 dolarlık hisse başına kâr bekliyordu)

📌 Gelir, yıllık bazda 8,6% oranında büyüyerek analist tahminleriyle eşleşti. Ancak Netflix’in geliri, son birkaç yılın en düşük hızıyla büyüdü.

  • Gelir artışı özellikle Asya pazarlarında (APAC) güçlüydü. Netflix, APAC bölgesinde döviz hariç gelirin yıllık bazda 23% arttığını söyledi. Şirketin Latin Amerika işi (LATAM), döviz hariç 19% yıllık gelir artışı gördü.

📌 Küresel ücretli akış aboneleri olarak da adlandırılan küresel ücretli akış üyelikleri, tahminleri geçerek 5,5% artarak 220,7 milyona ulaştı.

  • Şirket, abone sayılarını artırmak için çalıştı çünkü akış abonelikleri birincil gelir kaynağı. 2021 mali yılının sonunda Netflix’in 190 ülkede yaklaşık 222 milyon ücretli yayın abonesi vardı. Ancak Apple’ın Apple TV+’ı, The Walt Disney’in Disney+’ı, Amazon.com’un Amazon Prime’ı ve AT&T’nin HBO Max’i da dahil olmak üzere sektöre giren yeni oyuncuların rekabeti artırması nedeniyle son çeyreklerde Netflix’in abone büyümesi önemli ölçüde yavaşladı. 

📌 Netflix, daha şeffaf aktarabilmek adına raporda yılbaşından bu yana olacak şekilde faaliyet marjlarını da paylaştı. Bu, bize yıl içinde faaliyet marjında normalde takip edemediğimiz değişimleri göstermektedir. Faaliyet marjında yüksek akış olduğunu belirten Netflix, bunun sebebinin bütün harcamalarının dövizdeki iniş çıkışlardan bağımsız olmasından kaynaklandığını belirtti.

📌 İkinci çeyrekteki faaliyet aktivitelerinden elde edilen net gelir 103 milyon dolar olarak açıklanmıştır. Bu bir önceki yıldaki aynı çeyrekte -64 milyon dolardı. Serbest nakit akışı ikinci çeyrekte 13 milyon dolar olarak açıklandı, bu da bir önceki yılın aynı çeyreğindeki -175 milyon dolardan oldukça yüksekti. Netflix, paylaştığı raporda 2022 yıl sonunda serbest nakit akışının neredeyse 1 milyar dolara (dövizde çok büyük dalgalanmalar olmadığı ihtimalinde) ulaşmasını beklediklerini de belirtti. İçerik modelindeki gelişimle beraber başarılı bir sene sonu geliri ve kârlılığı beklediklerini de ayrıca belirttiler.

📢 Önemli Açıklamalar ve Adımlar

Netflix kazanç açıklamasında, yakın zamanda duyurulan reklam destekli üyelik planının daha düşük bir fiyata ve mevcut üyelik planlarına ek olarak sunulacağını söyledi. Yani mevcut planlar reklamsız olurken bu durumu destekleyecek daha düşük fiyatlı ama reklamlı paketler de olacak. Şirket, reklam destekli plan için 2023’ün başlarında bir lansmanı hedeflediğini söyledi.

Söz konusu reklamlı model için teknoloji ve satış partneri olarak Microsoftla olan iş birliklerini duyurdukları da raporda belirtilmiştir. Bu kapsamda Microsoft, milyarlarca dolarlık reklamcılık altyapı servisi verecek bu sebeple iş birliği Netflix için de heyecan verici!

Netflix paylaştığı raporda dünyadaki rekabetçi pazarlarda, diğer satış noktalarından daha fazla TV izleme süresine sahip olduklarını belirtti. Nielsen’ın raporuna göre ABD TV izleme payı, 2021-22 TV sezonunda en çok izlenen iki dizinin toplamıyla neredeyse eşleşiyor. Haziran’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,7%’lik (Haziran 2021’deki 6,6%’ya kıyasla), Netflix’in bağlılığını artırma yeteneğine işaret ediyor.

Netflix & Chill: Kazanç Raporu Analizi

Geçen çeyreğin kazanç konferansı görüşmesi sona ererken, Netflix Baş Finans Sorumlusu Spencer Neumann, yatırımcılara hem üçüncü hem de dördüncü çeyreklerde pozitif büyümenin geleceğine dair güvence vermişti.

Netflix, büyümeyi hızlandırmak için yeni bir “The Crown” sezonu ve Ryan Gosling ve Chris Evans’ın oynadığı yaklaşık 200 milyon dolarlık bütçeli aksiyon filmi “The Gray Man” de dahil olmak üzere daha güçlü bir içerik listesine güveniyor. 

Netflix ayrıca, zaman içinde on milyonlarca yeni abone ekleyebilecek bir süreç olan dünya genelinde şifre paylaşımını da yıkmayı planlıyor. Netflix, 30 milyondan fazlası ABD ve Kanada’da olmak üzere dünya genelinde 100 milyondan fazla hanenin Netflix için ödeme yapmadığını tahmin ediyor. Netflix, Latin Amerika’daki “erken öğrenmeleri” sayesinde bu müşterileri tespit edip para ödeyerek Netflix izlemeye yönlendirebileceklerini raporda belirtmiştir.

🗣 Analist Yorumları

Netflix & Chill: Kazanç Raporu Analizi

2022′nin başında birçok analist, Netflix’in bu yıl 20 milyondan fazla yeni abone ekleyeceğini tahmin ediyordu.

JP Morgan analisti Doug Anmuth, şirketin 2022′de 17,95 milyon ekleyeceğini tahmin etti. Geçen çeyrekteki düşüşten sonra, tam yıl tahminini yaklaşık 4 milyona düşürdü. Geçtiğimiz gün açıklanan kazanç raporu sonrası JP Morgan Netflix’in hedef fiyatında olumlu bir güncelleme yaparak 230 dolardan 240 dolara çıkardı ancak hisse üstündeki “NÖTR” notunu korudu.

BMO Wealth Management’ın baş yatırım stratejisti Yung-Yu Ma, pazartesi günü CNBC’ye verdiği bir demeçte, “Şimdilik piyasaların abonelere odaklanacağını düşünüyorum” dedi. “Gerçekte ne kadar bozulma gördükleri ve bunun geleceğe ne kadar ilerlediği konusunda çok çeşitli olası sonuçlar olduğunu düşünüyorum.” sözlerini ifadelerine ekledi. Beklentilerin altında gelen abone sayısı kaybı bu yüzden yatırımcı nezdinde de pozitif olarak değerlendirildi.

👀 Beklentiler

Netflix, üçüncü çeyrek gelirinin sabit kur bazında yıllık 12% artacağını ve para biriminin etkisi hariç faaliyet kârının 3% düşeceğini tahmin ettiğini söyledi. Şirket, faaliyet marjının çeyrek için 20% ve tüm yıl için 19-20% olmasını bekliyor.

Netflix, paylaştığı raporda 2022 yıl sonunda serbest nakit akışının neredeyse 1 milyar dolara (dövizde çok büyük dalgalanmalar olmadığı ihtimalinde) ulaşmasını beklediklerini de belirtti. İçerik modelindeki gelişimle beraber başarılı bir sene sonu geliri ve kârlılığı beklediklerini de ayrıca belirttiler.

Netflix’in bir sonraki kazanç raporunun (2022 3. çeyrek için) 17 Ekim 2022’de yayınlanması bekleniyor.


Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı