Borsa Yorumları

Netflix, BofA ve Niceleri: Bu Haftanın Bilançolarına Nasıl Hazırlanmalı?

April 15, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Netflix, BofA ve Niceleri: Bu Haftanın Bilançolarına Nasıl Hazırlanmalı?

Yılın ilk çeyreğine ilişkin şirket bilançoları, ABD’nin en büyük bankalarından bazılarının ve önde gelen streaming şirketinin açıklamalarıyla bu hafta hız kazanıyor.

Aralarında Netflix, Goldman Sachs, Bank of America ve Morgan Stanley’nin de bulunduğu 35’ten fazla S&P 500 şirketi, bu hafta üç aylık rakamlarını açıklayacak. 

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü başlayan bilanço dönemi şimdilik karışık bir görünüm sundu. ABD’li bankacılık devi JPMorgan Chase (JPM) beklenenden daha iyi sonuçlar açıkladı ancak net faiz gelirine ilişkin endişeler hisse üzerinde baskı yarattı.

Şimdiye kadar, yaklaşık 30 S&P 500 şirketi ilk çeyrek rakamlarını açıkladı ve  FactSet verilerine göre bunların 80%’i beklentileri aştı.

Dilersen bu haftanın önde gelen bilançolarına yönelik bekelntileri, yorumları ve önemli noktaları birlikte keşfedelim:

Pazartesi 

🔎 Goldman Sachs (GS)

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde, beklenenden daha iyi gelen varlık yönetimi rakamlarıyla analist tahminlerini aşan Goldman Sachs, bugün üç aylık sonuçlarını açıklayacak. 

Wall Street bankanın sonuçları hakkında görece ılımlı bir konumda ancak gelirlerin yıllık bazda hafif artmasını bekliyor. Ki bu artış, arka arkaya haftalık kayıplar gören banka için iyiye işaret olabilir.

Şimdi yatırımcılar ve analistlerin aklında tek bir soru var: Birinci çeyrek rakamları Goldman’ı yeniden rayına oturtabilir mi? 

JMP Securities analisti Devin Ryan, bu ayın başlarında Goldman Sachs’ı rakibi Morgan Stanley’e tercih ettiğini ve daha cazip bir değerlemeye sahip olduğunu belirtmişti. Ryan, “Bu görüş Morgan Stanley’nin iş modeline ilişkin bir olumsuzluk değil, daha ziyade değerlemenin halihazırda daha normalleştirilmiş bir getiri profilini yansıttığı, Goldman Sachs’ın değerlemesinin ise kaçınılmaz bir normalleşme için geçici olarak yanlış fiyatlandırıldığı şeklinde bir yorum.” demişti.

Peki tarih ne gösteriyor? Bespoke Investment Group’a göre Goldman Sachs, bilanço tahminlerini 85% oranında aşıyor. Ancak hisseler, biri 6,4%’lük düşüş olmak üzere son beş bilanço gününün üçünde düştü.

Salı

🔎  Bank of America (BAC) 

Goldman’ın ardından üç aylık sonuçlarını açıklamaya hazırlanan bir diğer bankacılık devi Bank of America, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kârında bir düşüş bildirmişti. 

Bu çeyrek dönemde de analistler Bank of America’nın gelirlerinde yıllık bazda 20% düşüş açıklamasını bekliyor. 

Ki şirketin son dönemlerdeki performansı da bu beklentiyi yansıtır şekilde bir süredir ekside. BofA bu ay, yatırımcıların faiz indirimi beklentilerinin zayıflamasının ardından şimdiye kadar 5%’in üzerinde değer kaybetti. 

Dahası, UBS geçtiğimiz haftalarda bankanın teorik olarak daha yüksek faizlerle daha fazla para kazanmasına rağmen, “ekonomiye ve (vadeye kadar elde tutulan tahvil) portföyüne ilişkin endişelerin yeniden ortaya çıkabileceğini ve piyasa katsayılarını daha fazla olumsuz etkileyebileceğini” belirterek, BofA’nın “AL” notunu “NÖTR” seviyesine düşürdü. 

Bankanın tarihsel performansına baktığımızda ise BofA’nın bilanço beklentilerini 79% oranında aştığı ve hissenin bilanço günlerinde ortalama 0,7% değer kaybettiği ancak son 10 bilançonun dokuzunda yükseldiği görülüyor.

🔎 UnitedHealth (UNH)

Sağlık devi UnitedHealth de bu haftanın öne çıkan bilanço isimlerinden biri. Bir önceki çeyrekte beklentileri aşan rakamlar açıklamasına rağmen şirket hissesi düşmüştü. 

Bu yılın ilk çeyreğinde beklentileri aşması beklenen şirket, esasen iyi bir bilançoya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyor. Bir siber saldırı ve Medicare Advantage primlerinde beklenenden daha az bir artışın şirketi baskılaması nedeniyle hisseler bugüne kadar 16% düştü.

Ancak tarih UnitedHealth’in bilanço günlerinden olumlu etkilendiğini gösteriyor: Şirket, şimdiye kadar yalnızca iki kez beklentileri kaçırdı ve sonuçlarını açıkaldığı günlerde ortalama 0,8%’lik bir artış kaydetti. 

🔎 Morgan Stanley (MS)

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde beklentileri aşan bilançosunda jeopolitik ve ekonomik risklere ilişkin uyarılarda bulunan CEO, görünüşe göre bu öngörülerinde haklıymış. Analistler, bu çeyrekte banka gelirlerinin bu faktörlere dayalı olarak yıllık bazda düşmesini bekliyor.

Morgan Stanley geçen hafta, Wall Street Journal’ın birden fazla düzenleyicinin şirketin varlık yönetimi bölümünün kara para aklama riski altındaki müşterileri nasıl kontrol ettiğini araştırdığını bildirmesinin ardından 6%’dan fazla değer kaybederek büyük darbe aldı. Yatırımcılar, bu konudaki güncellemelerin yanı sıra bankanın değişen faiz oranı ortamında nasıl bir yol izleyeceğini de merakla izleyecek. 

Bespoke’a göre Wall Street bankası, bilanço günlerinde ortalama 0,8% artış gösteriyor ve ayrıca tahminleri 78% oranında aşıyor.

Perşembe

🔎 Netflix (NFLX)

Streaming devi Netflix de geçmiş bilanço performansları göz önüne alındığında yakından takip edilen bir isim. 

Şirket, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde beklentilerin üzerinde gelen üyelik artışı ve gelirleri sayesinde 10% ralli yapmıştı. Bu çeyrekte ise analistler Netflix için umutlarını kaybetmemiş: LSEG’e göre şirketin gelirlerini yıllık bazda 50% artırması bekleniyor. 

Şirket, geçen yılki güçlü performansını bu yıl da 27%’lik artışıyla sürdürüyor. Dahası, Oppenheimer analisti Jason Helfstein, bu performansın ilk çeyrek bilançosuyla daha da ivme kazanabileceğini düşünüyor:

Reklam destekli aboneliklerin güçlü olmasını beklediğini belirten Helfstein, “Ücretli şifre paylaşımı, başlangıçta düşünülenden daha uzun bir desteğe sahip olacak. Bugüne kadar 100 milyonluk fırsatın yalnızca 20%’si yakalandı.” diyor. 

Bespoke’a göre şimdiye kadar bilanço beklentilerini 80% aşan şirket, bilanço günlerinde ortalama 0,1% gibi ılımlı bir yükseliş sergilemiş. Ancak son iki bilanço gününde Netflix’in çift haneli artışlar kaydettiğini de ekleyelim.

Cuma

🔎 Procter & Gamble (PG)

Haftanın son işlem gününde açılış öncesi bilançosunu açıklamaya hazırlanan tüketici ürünleri devi Procter & Gamble geçtiğimiz yıl fiyat artışlarından aldığı destekle beklentileri aşan rakamlar açıklamıştı.

Bu yılın ilk üç ayına ilişkin sonuçlarında şirketin yıllık bazda gelirlerinde ılımlı bir artış göstermesi bekleniyor ancak Wall Street genel olarak karmaşık bir resim öngörüyor.

Morgan Stanley analisti Dara Mohsenian, bu ayın başlarındaki bir notunda şirketin organik satışlarının ılımlı olabileceğini ancak brüt marjın güçlü gelebileceğini düşünüyor.

Son dört bilançosunda beklentileri aşan şirket, her bilanço gününde en az 2%’lik bir artış sergileme eğiliminde.

Netflix, BofA ve Niceleri: Bu Haftanın Bilançolarına Nasıl Hazırlanmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC