ABD Borsası Notları

Netflix Bilançosu: Abonelik Rakamları Güçlü, Tahminler Zayıf

April 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Netflix Bilançosu: Abonelik Rakamları Güçlü, Tahminler Zayıf

ABD’li streaming devi Netflix (NFLX), dün açıkladığı ilk çeyrek sonuçlarında yeni aboneliklerinde güçlü bir artış gördü ancak hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek gelir beklentisi, hisselerin kapanışın ardından düşmesine neden oldu. 

Şirket, yılın ilk çeyreğinde 9,3 milyon yeni abone kazanarak 4,8 milyon abone beklentisini gözle görülür bir biçimde aştı. Şirket ayrıca bu dönemde 1,7 milyon ücretli abone de kazandı.

Netflix’in gelirleri, şirketin şifre paylaşımı ve reklam destekli katmana yönelik baskıları gibi gelir girişimlerine ve bazı abonelik planlarındaki son fiyat artışlarına ağırlık vermesiyle, yılın ilk üç ayında yıllık bazda 14,8% artışla 9,37 milyar dolara ulaşarak 9,27 milyar dolarlık beklentileri aştı. 

Geçen yılın aynı döneminde 2,88 dolar hisse başına kâr bildiren streaming devi, bu yılın ilk çeyreğinde ise 5,28 dolarlık hisse başına kârıyla 4,52 dolarlık tahminleri gözle görülür şekilde aştı. 

Şirketin kârlılık ölçümleri de güçlü geldi ve geçen yılın aynı döneminde 21% olan işletme marjları, ilk çeyrekte 28,1% olarak gerçekleşti. İşletme geliri ise 54% arttı ve Warner Bros Discovery (WBD), Disney (DIS), Paramount Global (PARA) ve Comcast’in (CMCSA) NBCUniversal’ı gibi para kaybeden (ya da çok az kâr eden) streaming hizmetleri ve geleneksel TV işleri olan şirketleri geride bıraktı.

Serbest nakit akışı bu çeyrekte 2,14 milyar dolar ile 1,9 milyar dolarlık konsensüs beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Reklamlar cephesinde, 2023’ün üçüncü ve dördüncü çeyreğinde yaklaşık 70% artış gösteren reklamlı abonelikler, çeyrek dönem bazında 65% arttı. Reklam planı şu anda sunulduğu pazarlarda tüm Netflix aboneliklerinin 4%0’ından fazlasını oluşturuyor.

Bu güçlü sonuçlar, maalesef şirketin geleceğe ilişkin beklentilerine yansımadı. Netflix, ikinci çeyrekte 9,51 milyar dolarlık beklentinin altında, 9,49 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor. Şirketin 4,68 dolarlık hisse başına kâr tahmini ise 4,54 dolarlık beklentinin üzerinde geldi. 

Öte yandan şirket bilanço açıklamasında bir yeniliğe gideceğini açıkladı. Netflix 2025’in ilk çeyreğinden itibaren üç aylık üyelik sayılarını ve üyelik başına ortalama geliri (ARM) artık bilançosunda bildirmeyeceğini söyledi.

Bu, şirket ve büyük ölçüde müşteriler için bir yarışla tanımlanan sözde “streaming savaşları” için önemli bir değişiklik. Netflix, üç aylık hissedar mektubunda yatırımcıların şirketi, yöneticilerin “müşteri memnuniyeti için en iyi vekilimiz” olarak gördükleri aynı ölçütlere göre değerlendirmelerini istediğini belirtti. Yani: gelir, işletme marjı, serbest nakit akışı ve Netflix’te geçirilen zaman miktarı. 

Analist Değerlendirmesi

Netflix, güçlü ilk çeyrek finansallarına rağmen, ikinci çeyrek gelir beklentisinin piyasa tahminlerinin altında kalmasıyla kafa karıştırdı. Şirketin yılın ilk çeyreğinde 9.3 milyon yeni abone kazanarak 4.8 milyonluk beklentiyi aşması olumlu değerlendirilebilir. Bu, Netflix’in içerik ve platform çeşitliliğinin kullanıcı çekme kapasitesini gösteriyor.

Operasyonel verimliliğe odaklanan Netflix’in reklam destekli aboneliklerdeki artış, şirketin bu segmentteki stratejik hamlelerinin meyvesini verdiğini ortaya koyuyor. Reklamlı planların tüm Netflix aboneliklerinin 40%’ından fazlasını oluşturması, gelir çeşitliliği açısından önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Netflix’in üç aylık üyelik sayıları ve üyelik başına ortalama geliri (ARM) gibi kritik verilerin artık finansal raporlamada bulunmayacak olması, şeffaflık açısından bazı soru işaretleri yaratıyor. Şirketin bu bilgileri paylaşmama kararı, analistler ve yatırımcılar için değerlendirme yapmayı zorlaştırabilir.

Sonuç olarak, Netflix’in ilk çeyrekteki güçlü finansal ve operasyonel performansı, şirketin rekabetçi ve volatil bir piyasa lider konumunu koruma kabiliyetini gösteriyor. Ancak, ikinci çeyrek beklentilerinin piyasa tahminlerinin altında kalması ve raporlamadaki değişiklikler, yatırımcı güvenini sarsabilir ve hisse performansını olumsuz etkileyebilir.

Netflix Bilançosu: Abonelik Rakamları Güçlü, Tahminler Zayıf

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Netflix