Analist Notları

Netflix Bilanço Beklentisi

Temmuz 18, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Netflix Bilanço Beklentisi

🍿 Netflix’in yaklaşan bilançosu; abone büyümesinin, reklam destekli abonelik modeli başarısının ve uzun vadeli stratejilerinin olumlu sonuçlarını ortaya koyabilir.

Netflix Bilanço Beklentisi

Abone Büyümesine Yönelik Beklentiler

  • 2. çeyrek için analist beklentileri 1,8 milyon net yeni abone olması yönünde. Böylece toplam abone sayısı 234 milyona ulaşabilir.
  • 2023 mali yılı için ise analist beklentileri toplamda 245 milyon aboneye ulaşmak.

Netflix’in olumlu performansına katkıda bulunan en önemli faktörlerden biri, abone artışında yeniden ivme kazanmasıdır. Şirket, reklam destekli yeni bir abonelik modeli sunarak ve parola paylaşımını ortadan kaldırarak büyümeyi canlandırmak için ikili bir strateji üstlendi. Bu girişimlerin, kullanıcı kazanımını ve aboneleri elde tutmayı artırması ve sonuçta şirketin abone tabanını desteklemesi bekleniyor.

Reklam Destekli Abonelik Modeli

Reklam destekli bir modelin, abone büyümesini daha da artırması bekleniyor. Bu yeni model, muhtemelen daha önce abone olma konusunda tereddütlü olan fiyata duyarlı tüketiciler de dahil olmak üzere daha geniş bir kitleyi çekecektir.

Mayıs ayında Netflix, 2023 Upfront sunumu sırasında, reklam destekli modelin dünya genelinde aylık yaklaşık 5 milyon aktif kullanıcıyı çektiğini açıkladı. Şirket ayrıca, reklam destekli abonelerinin sayısının bu yılın başından bu yana iki kattan fazla arttığını ve yeni kayıtların 25%’inin, kullanılabilir olduğu ülkelerde modeli seçtiğini belirtti. 

Şifre paylaşımı

Parola paylaşımına getirilen kısıtlamanın, yetkisiz erişimi anında azalttığı için ücretli abonelikleri etkilemesi bekleniyor.

Abonelik ekonomisi için güvenilir bir ölçüm sağlayıcısı olan Antenna, beklentileri destekleyen bulgular yayınladı. Netflix, şifre paylaşımına getirilen kısıtlamaların ardından ABD’de en önemli dört günlük kullanıcı alımını gördü. 

Netflix Bilanço Beklentisi

Bu dönemde Netflix’e ortalama günlük kayıt sayısı, önceki 60 günlük ortalamaya göre 102% artışla 73 bine ulaştı ve Mart ve Nisan 2020’de ABD’deki ilk Covid-19 kilitlenmeleri sırasında kayıtlarda gözlemlenen ani artışı dahi aştı. 

​​Reklam destekli model muhtemelen ikinci çeyrekte 169,3 milyon dolar olarak bilançoya yansıdı. Insider Intelligence, Netflix’in 2023’ün sonuna kadar 770 milyon dolar reklam geliri elde edebileceğini tahmin ediyor.

Netflix Bilanço Beklentisi

Hisse Başına Kâr Beklentileri

  • 2. çeyrek için hisse başına kâr beklentileri 2,9 dolar ile yıldan yıla 9% düşüşe işaret ediyor.
  • 2023 mali yılı için ise hisse başına kâr beklentileri 11,3 dolar ile yıldan yıla 13%’lük artışa işaret ediyor.

Beklentiler şirketin; maliyet yönetimi, güçlü abone büyümesi, şifre paylaşımının engellenmesi, iyileştirilmiş marjlar ve reklam destekli abonelik modeli aracılığıyla artan para kazanma sayesinde hisse başına kârın 2023 yılına kadar toparlanacağı konusunda iyimser.  

Uzun Vadeli Gelir ve Marjlar

Reklam destekli modelin tanıtılmasının, uzun vadede Netflix’in marjları üzerinde daha belirgin bir etkiye sahip olması bekleniyor. Netflix, gelir akışlarını çeşitlendirerek ve daha geniş bir müşteri tabanını kendine çekerek, daha yüksek reklam geliri ve artan kârlılıktan yararlanabilir.

2023 Cannes Lions reklam festivalinde şirket, reklamcılığa önem verdiklerini vurguladı. Netflix, reklamcıların tüketicileri lineer TV kanallarında mümkün olmayan yollarla daha doğrudan hedeflemesine olanak tanıyan yeni reklamcılık biçimlerini tanıtacak.

Ampere Analysis tarafından bugün yayınlanan adreslenebilir TV pazarına ilişkin yeni bir rapora göre, küresel adreslenebilir TV sektörü hızlı büyümesini sürdürecek ve 2023’te 56 milyar dolarlık küresel harcama 50%’den fazla artarak 2027’de 87 milyar dolara ulaşacak. 

Netflix Bilanço Beklentisi

Bir önceki bilanço görüşmesinde Netflix, ABD’deki görüntülemelerin 7%’sini yakaladığını belirtmişti. ABD, küresel TV reklam pazarının 30%’undan fazlasını oluşturduğundan, Netflix’in küresel adreslenebilir TV pazarının en az 7%’sini yakalayabilir.  

Ampere Analysis verilerine bakacak olursak bu, 2022’de kabaca 4 milyar dolara ve 2027’de 6 milyar dolara tekabül ediyor. Dolayısıyla reklamcılık, Netflix için önemli ölçüde artan gelir ve kâr artışı anlamına geliyor.

Reklamcılık talebini önleyebilecek katalizörler arasında, Microsoft ile ortaklığın gelecek yıl sona ermesinin ardından yeni reklam biçimleri, araçlar, ölçüm ortaklıkları ve yeni bir birinci taraf reklam platformu kullanıma sunulması yer alıyor.

Bilançoda Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

1. Kullanıcı metrikleri

  • Kullanıcı edinme, katılım ve elde tutma hakkında yapılacak yorumlar 
  • Paylaşılan hesapların, reklam destekli ve reklamsız modellerin abone karışımıyla ilgili veriler
  • Yeni para kazanma çabalarındaki olumlu güncellemeler

Yukarıda belirtilen kullanıcı metrikleri özellikle bilanço açıklamaları sonrası yatırımcı duyarlılığını daha da artırabilir.

2. İçerik geliştirme, harcama ve grevler konusunda açıklamalar

Netflix’in, yazarların mayıs ayında başlattığı grevine ve aktörlerin daha yakın zamanda temmuz ayında başlayan grevine yönelik yorumları ilgiyle takip edilecek.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters