Netflix

Netflix Bilanço Analizi – 2Ç23

July 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Netflix Bilanço Analizi – 2Ç23

Netflix şifre paylaşımı ve reklam destekli abonelik modeli sayesinde ikinci çeyrekte 5,9 milyon yeni abone kazandığını açıkladı.

Hisse başına kâr ise 3,29 dolar ile 2,86 dolarlık beklentilerin oldukça üstünde açıklandı.

Öte yandan şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre 3% artarak 8,2 milyar dolara yükseldi (ancak beklentileri aşamadı) ve şirket bu çeyrekte geçen yılın şu anki rakamına benzer şekilde 1,5 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. 

Yani abone sayısındaki göz doldurucu artışa rağmen gelirin ve üçüncü çeyreğe yönelik rehberliğin beklenti altında kalması yatırımcıları memnun edemedi.

Netflix Bilanço Analizi - 2Ç23

Şifre Paylaşımı ve  Reklam Destekli Abonelik Modeli

Güçlü abone büyümesi, büyük ölçüde şirketin şifre paylaşımına yönelik devam eden baskısından kaynaklanmaktadır. Netflix, programı gelir tabanının 80%’ini kapsayan 100’den fazla ülkede kullanıma sunduğunu ve kalan ülkelerin çoğunun çarşamba günü programa ekleneceğini söyledi.

Netflix ayrıca, şirketin reklam destekli üyelik modeliyle aboneliklerin ilk çeyrekten bu yana neredeyse iki katına çıktığını, ancak şu ana kadar reklam gelirlerinin şirketin mali sonuçları için önemli olmadığını, bunun da daha hızlı bir reklam geliri artışı umut eden bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmış olabileceğini belirtti. 

Netflix reklamlı abonelik modelini başlatırken Kanada’da en ucuz (temel) modeli kaldırmayı da denedi. Kanada’daki tepki beklendiği gibi oldu. Abone sayısında çok az kayıp gerçekleşti ve reklam tabanlı model ve daha pahalı standart plana kaydolan daha fazla insan vardı.

Rekabet

Netflix’in bilançosunda dikkat çeken bir diğer konu 2021 yılı ile kıyaslanınca artan rekabet görünümüydü. Günlük görüntülenmelerdeki artışa rağmen hem YouTube’un rekabette öne geçmesi hem de sayının giderek artması sektördeki artan rekabeti gözler önüne seriyor.

Netflix Bilanço Analizi - 2Ç23

Nielsen’ın raporuna göre Netflix, etkileşim açısından lider konumda ve 2023’teki 25 haftanın 24’ünde en yüksek orijinal yayın serisine ve 21 hafta en iyi filme sahipti. 

Beklentiler

Netflix yaptığı açıklamada, ”ücretli paylaşımın tüm faydalarını artı reklam destekli modeldeki istikrarlı büyümeyi görmeye” başladığından, yılın ikinci yarısında gelirinde bir artış beklediğini söyledi.

Şirket ayrıca üçüncü çeyrek için yıldan yıla 7% artışla 8,5 milyar dolar gelir tahmin ettiğini belirtti. Üçüncü çeyreğe yönelik analist tahminleri ise 8,67 milyar dolarlık gelir, hisse başına 3,23 dolarlık kâr ve net 4 milyon ücretli abonenin eklenmesi yönündeydi.

Ayrıca şirket, 2023 yılının tamamında faaliyet marjının 18% ile 20% arasında olmasını beklemeye devam ettiğini söyledi. Bu çeyrekte işletme marjı, gider yönetimi, öngörülenden daha yavaş çalışan sayısı artışı ve içerik harcamalarının zamanlaması sayesinde 20%’den 22%’ye yükseldi. Şirket, bir önceki yıl 19% olan üçüncü çeyrek faaliyet karını 22% olmasını bekliyor.

Grev Konusu

Netflix, yazar ve oyuncu sendikalarına atıfta bulunarak “prodüksiyonun başlama zamanlaması ve devam eden WGA ve SAG-AFTRA grevleri” nedeniyle bu yıl içeriğe harcamayı planladığı toplam nakit miktarını düşürdüğünü belirtmek dışında grevler hakkında çok bir şey söylemedi. 

2023’ten 2024’e kadar olan serbest nakit akışı beklentilerinin “biraz sıkıntı yaratabileceğini” belirtti çünkü film ve dizi üretiminin yeniden ne zaman başlayacağının garantisi hâlâ yok.

Netflix Bilanço Analizi - 2Ç23

Yine de pek çok yapım yaşanan grevler nedeniyle durdurulurken pek çok dizi ve filmin çekim tarihi ötelenirken Netflix küresel çapta ekibe sahip olduğundan sektörde grevlerden en az etkilenen şirketlerden biri oldu.

Dipnot: Netflix’in bazı yapımları, geçen hafta başlayan oyuncu grevi başlamadan bitmeyi başardı. Ancak “Big Mouth”, “Cobra Kai” ve “Stranger Things” gibi diğer önemli dizilerin hepsinin yapım aşamasında olması planlanıyordu ancak senaryoları tamamlanamadı. “Stranger Things” dizinin yaratıcıları Matt ve Ross Duffer, sette yazmaya devam edemeyecekleri için çekimleri durdurmayı seçtiler.

Netflix Bilanço Analizi - 2Ç23

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Netflix 2. Çeyrek Bilançosu