Borsa Haberleri

Netflix 150 Çalışanı İşten Çıkardı

May 18, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Netflix 150 Çalışanı İşten Çıkardı

CNBC’de yer alan bir habere göre, Netflix (NFLX)’in şirket genelinde yaklaşık 150 çalışanını işten çıkardı.

İşten çıkarılan çalışanların sayısı, şirketin 11.000 çalışanının 2%’sinden daha azını temsil ediyor. Ayrıca işten çıkarılmanın çoğu ABD’de gerçekleşti.

Netflix temsilcilerinin CNBC’ye verdiği demece göre, işten çıkarmaların temel nedeni Netflix’in ilk çeyreği kötü kapatması oldu. Şirketin hisseleri ocak ayından bu yana yaklaşık 70% oranında değer kaybetti.

Bu sebeple Netflix’in maliyet azaltma stratejilerini uygulamaya geçirerek çalışanlarının sayısında azalmaya gitmesi alınması beklenen bir karardı. 

Beklenen bu karar, Netflix’in on yıl içindeki ilk abone kaybını bildirmesinden ve gelecek çeyrekteki kayıp oranlarını tahmin etmesinden kısa bir süre sonra uygulandı.

Şirket şu anda abone sayısındaki azalışın önüne geçmek için çeşitli planlara sahip. Bunlardan ilk şifre paylaşımını engellemek için çıkardığı yeni uygulama.

İkincisi ise Netflix’in, aboneleri kendi platformuna çekmek için daha düşük fiyata teklif sunmayı planlaması. Kullanıcılara sunulan bu düşük fiyatın, reklamlardan elde edilen gelir ile desteklenmesi düşünülüyor.

Netflix’in çalışanlarını işten çıkarması, abone sayısındaki azalışa bağlı olsa da, teknoloji endüstrisindeki daha büyük bir iş daralmasının da göstergesi. 

Facebook’un ana şirketi Meta (FB), Amazon (AMZN), Uber (UBER) ve Robinhood (HOOD) da dahil olmak üzere birkaç teknoloji şirketi kısa süre önce işe alımların durdurulacağını ve işten çıkarmaların gerçekleştirileceği duyurusunu yaptı.

Netflix 150 Çalışanı İşten Çıkardı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı