Borsa İstanbul Notları

Net Nakit Denince Akla Gelen Şirket: ENKAI

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Net Nakit Denince Akla Gelen Şirket: ENKAI

Beklenti Üzeri Kâr

Bilanço dönemi devam ediyorken ENKAI de bilançosunu 6 Mart seans kapanışında piyasa ile paylaştı. ENKAI, 2023 4. çeyrekte 6,94 milyar TL kâr açıkladı. Beklentiler 5,67 milyar TL seviyesindeydi.

Yatırım Gelirleri Destekledi

2023 yılında toplam 16,96 milyar TL net kâr elde etti. 2022 yılına kıyasla 765% arttı. Net kârdaki bu artışta en büyük etmen yatırım portföyü gelirleri oldu. Şirketin ana faaliyet alanı gelirlerini ölçtüğümüz esas faaliyet kârı 3% sınırlı düşüşle 2022 yılına paralel olarak gerçekleşti.

2022 yılında yatırım portföyünden 10,3 milyar TL zarar yazan şirket, 2023 yılında 7 milyar TL tutarında oldukça yüksek bir yüksek bir gelir elde etti.

Sıkılaşmada Mali Yapının Önemi Artabilir

Sıkılaşma döneminde finansmana erişim maliyetinin artmasıyla mali yapının güçlü olması daha büyük önem kazandı. BIST şirketleri içerisinde 85,75 milyar TL net nakit pozisyonu ile Enka İnşaat’ın en güçlü net nakit pozisyonu olan şirket olduğunu görüyoruz. Enka İnşaat’ın mevcut nakit pozisyonunun bir çok BIST30 şirketinin mevcut piyasa değerinden dahi daha yüksek olduğu, tarihsel anlamda en yüksek tutara ulaştığı dikkat çekenler arasında.

Net Nakit Denince Akla Gelen Şirket: ENKAI

2023 yılında 6,5 milyar TL serbest nakit akışı üreten şirkette son 3 dönemdir işletme sermayesinden nakit akışlarının pozitif seyrettiğini izliyoruz.

Global Piyasalarda Seyir Önemli Olacak

Global piyasalarda pozitif seyirler devam ettiği sürece ENKAI’nin süreçten pozitif etkilenmesini beklemek mümkün olabilir. Yatırım portföyü gelirleri güçlü olsa da sürdürülebilir olan esas faaliyetlerinden gelirlerde artış yaşanması piyasa tarafından önemli bulunmaktadır.

Genel bakışla güçlü mali yapısı ile mevcut dönemde ön plana çıkabilecek, defansif bir yapısı olduğunu düşünmek mümkün görünüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti