ABD Borsası Notları

Neden ABD Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalısın?

February 7, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Neden ABD Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalısın?

2023 yılı, ABD hisse senetleri için âdeta bir zafer yılı oldu. Yıl boyunca 26% getiri sağlayan ABD hisse senetleri; 19% getiri sağlayan gelişmiş piyasaları, 10% getiri sağlayan gelişmekte olan piyasaları ve özellikle 11% düşüş gösteren Çin hisse senetlerini geride bıraktı. Bu dikkat çekici performans, ABD hisse senetlerinin değerlemelerini tarihsel olarak en yüksek değerlemelere taşıdı.

Goldman Sachs, yayınladığı değerlendirme raporunda ABD hisse senetlerinin hem mutlak anlamda hem de ABD dışı hisse senetlerine kıyasla pahalı olduğunu kabul ediyor. Gerçekten de ABD piyasaları Hindistan hariç diğer ülkelerin hisse piyasalarından daha pahalı. Ancak analistler, yatırımcılara ABD hisse senetlerine uzun vadede stratejik olarak ağırlık vermeye devam etmelerini öneriyor.

Bunun bazı sebepleri var elbet. Birlikte inceleyelim!

🇺🇸 Küresel Piyasalara Karşı ABD Piyasalarının Avantajları

ABD hisse senetlerinin, sektörler arası farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda, ilk bakışta göründüğü kadar pahalı olmadığı belirtiliyor. Örneğin; S&P 500 endeksi, 27 gibi yüksek bir F/K oranıyla işlem gören teknoloji hisselerine ağırlık veriyor. Buna karşılık finansal sektör 15, enerji sektörü ise 11 F/K oranıyla işlem görüyor. 

Teknoloji hisseleri, ABD endeks getirilerinin 29%’unu oluştururken, bu oran İngiltere piyasasında sadece 1%. Enerji hisseleri ise İngiltere’de 20% getiri payına sahipken, ABD’de bu oran 7%.

Neden ABD Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalısın?

Yani S&P 500’deki 26%’lık yükselişin lokomotifinin teknoloji hisseleri olduğu belirtilebilir.

Buna ek olarak, ABD hisse senetleri diğer ülkelere göre daha hızlı hisse başına kâr büyümesi gösteriyor. ABD şirketlerinin hisse başına kârı, 2007’deki zirvesinden bu yana iki katından fazla artarken dünya genelindeki hisse başına kâr 22% ve Euro Bölgesi hisse başına kârı sadece 4% arttı. Goldman Sachs analistleri, ABD şirketlerinin rakiplerine kıyasla istikrarlı olarak daha hızlı ve daha çeşitli kâr büyümesi üretmeye devam etmesini bekliyor.

⏳ Ne Bekleniyor?

Goldman Sachs analistleri, ABD hisse senetlerinin 2023 yılında olduğu gibi her zaman diğer piyasaları belirgin şekilde geride bırakmayacağı ancak ABD piyasalarının gelişmiş piyasalara kıyasla yaklaşık 2% daha iyi performans göstermesini bekliyor. 

🚨 Önemli: Bu getiriler yerel para birimi cinsinden ifade edildiğinden dolayı doların bu yıl 2% değer kazanması durumunda, ABD ve ABD dışı gelişmiş hisse senetlerinin aslında benzer getirilere sahip olacağı öngörülebilir.

Güçlü beklentiler sadece hisse senedi piyasalarına yönelik değil. Goldman Sachs analistlerine göre 2024 yılında sermaye piyasaları aktivitesinin artacağına dair işaretler güçleniyor. Yatırımcıların ABD ekonomisinin resesyondan kaçınacağına ve Fed gibi merkez bankalarının faizleri düşürmeye başlayacağına dair artan inancı, önümüzdeki yıl halka arzları ve tahvil ihraçlarını artırabilir. 

2023’te küresel halka arzlar yaklaşık 400 milyar dolar büyüklüğe sahipti. Bu da 2022’ye göre yaklaşık 30%’luk bir artış anlamına gelse de bu rakam 2018 ve 2019 yıllarında görülen ortalama büyüklüğün yaklaşık üçte birine denk geliyor. Analistler, son yıllarda halka arzların tarihsel ortalamalara göre daha yüksek bir iskonto oranı ile arz olduğunu, ancak bu iskonto oranının iyileşmesini beklediklerini ifade ediyor.

Dilersen ABD piyasalarında öne çıkan halka arz temasını daha detaylı incelemek için 2024 Halka Arzların Yılı Olacak! Hangi Fırsatlar Öne Çıkıyor?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.

Yatırımcılar Ne Yapmalı? 🤷‍♀️

Analistler, yatırımcılara kârlarının bir kısmını realize edip bunları tahvil veya nakde yönlendirmek yerine ABD hisse senetlerine yatırım yapmaya devam etmelerini öneriyor. Çünkü ABD hisse senetlerinin bir ile beş yıl içinde tahvil ve nakitten biraz daha yüksek getiri sağlaması bekleniyor. 

📊 Hangi Hisseler Öne Çıkabilir?

Analistlerin en çok yükseliş göstermesini beklediği hisselere “Analistlerin “AL” Dedikleri” keşif listemizden ulaşabilirsin. 

İşte listede yer alan ilk 10 şirket ve hedef fiyatlarına göre yükseliş potansiyelleri:

Neden ABD Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalısın?

Neden ABD Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalısın?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Goldman Sachs1, 2