Borsa Haberleri

NBA ile NBC, ESPN ve Amazon’dan 76 Milyar Dolarlık Anlaşma

June 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
NBA ile NBC, ESPN ve Amazon’dan 76 Milyar Dolarlık Anlaşma

Wall Street Journal’ın haberine göre ABD Ulusal Basketbol Birliği (NBA), Comcast’in (CMCSA) sahibi olduğu NBC, Disney’in (DIS) ESPN’i ve Amazon (AMZN) ile 11 yıl içinde yaklaşık 76 milyar dolar gelir sağlayacak bir medya hakları anlaşmasına yaklaşıyor.

Yaygın olarak izlenen profesyonel basketbol liginin hakları medya şirketleri için değerli bir mülk. Spor içerikleri, geleneksel televizyon işletmelerinin milyonlarca aboneyi kablo kesintisi nedeniyle kaybettiği bir dönemde güvenilir ve sadık bir izleyici kitlesini çekmeye devam ediyor.

WSJ’nin haberinde, NBC’nin anlaşma kapsamında NBA’e yılda ortalama 2,5 milyar dolar ödeyeceği ve sezon başına yaklaşık 100 maç göstereceği, bunun yaklaşık yarısının Comcast’in Peacock yayın hizmetinde özel olarak yayınlanacağı belirtildi.

Amazon’un paketi yılda 1,8 milyar dolar tutarında olacak ve normal sezon ve playoff maçları ile medya ortakları arasında dönüşümlü olarak paylaşılacak konferans finallerinden bir pay içerecek.

Disney’in ödemeleri ise yıllık ortalama 2,6 milyar dolar olacak ve mevcut anlaşma kapsamında ödediği 1,5 milyar dolardan daha fazla olacak. Şirket yeni anlaşma kapsamında daha az maç alacak olmasına rağmen NBA Finallerini yayınlamaya devam edecek.

WSJ tarafından bildirildiği üzere anlaşma, Turner Sports ağı yaklaşık kırk yıldır NBA maçlarını gösteren Warner Bros Discovery’yi (WBD) dışarıda bırakacak. Analistler, Warner Bros Discovery’nin ağır borç yükünün NBA hakları için rekabet etme kabiliyetini engelleyebileceğini düşünüyor.

NBA ile NBC, ESPN ve Amazon’dan 76 Milyar Dolarlık Anlaşma

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters