Borsa Haberleri

NBA, 76 Milyar Dolarlık Yayın Anlaşmasını Tamamladı

NBA, 76 Milyar Dolarlık Yayın Anlaşmasını Tamamladı
Google News Icon Takip Et

ABD Ulusal Basketbol Birliği (NBA), Comcast’in (CMCSA) NBCUniversal ve Amazon’un (AMZN) Amazon Prime Video’sunu yeni ortaklar haline getirecek ve Disney’in (DIS) ESPN’ini NBA finallerinin ana yayını olarak koruyacak 76 milyar dolarlık yayın anlaşmasını tamamladı.

The Athletic’in kaynaklara dayandırdığı haberinde, anlaşmalar hakkında doğrudan bilgi sahibi olan yöneticilere atıfta bulunularak, anlaşmanın 11 sezon boyunca uzatılacağı belirtildi.

Mevcut anlaşmanın üç katından fazla olan yeni anlaşma, sporun premium izlenme oranını artırmaya çalışan medya şirketleri için güçlü bir cazibe merkezi haline gelmesiyle ortaya çıktı.

Disney’in ESPN ve ABC kanalları ile Warner Bros Discovery’nin (WBD) TNT spor kanalı, sırasıyla 2002 ve 1984’ten bu yana ligin iki ana ortağı oldu. Ancak basında çıkan haberlere göre NBA, getirileri en üst düzeye çıkarmak ve anlaşma değerini iki katından fazla artırmak için yeni ortaklar arayışına girdi.

Anlaşmanın gerçekleşmesiyle NBA’in Warner’ın kanallarıyla 40 yıldır süren ortaklığı sona erecek. 

Yeni haklar anlaşması 2024-25 sezonunun sonuna kadar yürürlüğe girmeyeceği için Warner gelecek yıl da NBA’e sahip olacak.

Haberde, lig yöneticilerinin ESPN, NBCUniversal ve Amazon ile yapılan anlaşmaları resmen onaylamasının beklendiği ve ardından NBA’in tamamlanan sözleşmeleri TNT Sports’a göndereceği belirtildi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters