Borsa Haberleri

Nasdaq’taki “Özel Yeniden Dengelenme” Ne Anlama Geliyor?

Temmuz 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nasdaq’taki “Özel Yeniden Dengelenme” Ne Anlama Geliyor?

ABD’nin teknoloji ağırlıklı borsası Nasdaq’ta, endeks ağırlığının neredeyse yarısını oluşturan şirketlerin konsantrasyonunu azaltma çabaları kapsamında “özel bir yeniden dengelenme” yaşanacak. 

Büyüme ve teknoloji hisselerindeki hızlı yükselişle Nasdaq 100’de bu yıl 37,5% bir ralli görüldü. Bu oran, S&P 500’ün 14,8%’lik kazancının oldukça üzerinde. 

Pazartesi borsa kapanışı itibariyle Refinitiv verilerine göre Microsoft (MSFT), Apple (AAPL), Nvidia (NVDA), Amazon (AMZN) ve Tesla’nın (TSLA) endekste toplam 43,8%’lik bir ağırlığa sahip. Yeniden dengelemenin bir parçası olarak bu oran 38,5%’e düşecek.

B. Riley Wealth’in baş piyasa stratejisti Art Hogan, “Bu bir avuç ismin genel hisse piyasasının sağlığını bozduğuna dair bazı endişeler var, muhtemelen özel yeniden dengelemeyi teşvik eden de bu.” diyor.

Söz konusu değişiklik, 3 Temmuz itibariyle tedavülde olan hisselere göre yapılacak ve değişiklikler 14 Temmuz’da duyurulup 24 Temmuz’da piyasa açılmadan önce yürürlüğe girecek.

🧐 Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor? Nasdaq endeks ürün ve operasyonları küresel başkanı Cameron Lilja, Nasdaq 100’ün fon çeşitlendirmesine ilişkin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kuralına uyum metodolojisinin bir parçası olan özel yeniden dengelemenin, 2011 ve 1998’de olmak üzere daha önce iki kez gerçekleştirildiğini söyledi.

Nasdaq’a göre özel yeniden dengeleme, endekste her biri 4,5%’ten fazla ağırlığa sahip şirketlerin toplam ağırlığının 48%’i aşması halinde herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilir. Yeniden dengeleme sırasında bu oran 40% ile sınırlı.

Refinitiv verilerine göre Microsoft endekste 12,91% ile en büyük ağırlığa sahipken, Microsoft’u 12,47% ile Apple, 7,04% ile Nvidia, 6,89% ile Amazon ve 4,50% ile Tesla takip ediyor.

Wells Fargo stratejistleri bir müşteri notunda, Tesla’nın hisselerindeki son rallinin toplam ağırlığı 48%’in üzerine çıkararak yeniden dengelemeyi tetikleyen ana neden olduğunu belirtti. 

🚀 Hangi Hisselerin Ağırlığı Artacak? 

Wells Fargo endeks stratejistleri Starbucks (SBUX), Mondelez (MDLZ), Booking Holdings (BKNG), Gilead Sciences (GILD), Intuitive Surgical (ISRG), Analog Devices (ADI) ve Automatic Data Processing’in (ADP) Nasdaq 100 endeksindeki ağırlıklarının artacağını tahmin ediyor.

Bu arada stratejistlere göre Microsoft, Apple, Nvidia, Amazon, Tesla, Meta Platforms (META) ve Alphabet’in (GOOGL) endeksteki etkisi azalabilir.

CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Daha küçük şirketler tüm endeksin daha büyük bir yüzdesini temsil eder hale gelecek. Bu durum portföy yöneticilerinin bu şirketlerdeki pozisyonlarını artırmalarını gerektirecek ve bu da hisse fiyatlarını artıracaktır.” diyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters