Borsa Haberleri

Nasdaq 100 Özel Yeniden Dengelenmesinden Sonra Neler Değişti?

July 25, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Nasdaq 100 Özel Yeniden Dengelenmesinden Sonra Neler Değişti?

Son 25 yılda endeksin ikincisi olmak üzere Nasdaq 100’deki özel yeniden dengelenme sonucunda endekste listeli bazı büyük şirket hisselerinin ağırlığı değişti. 

Goldman Sachs analisti David Kostin, söz konusu yeniden dengelenmeye ilişkin yayınlanan raporda dört noktaya dikkat çekti:

  • Nasdaq 100’de en fazla ağırlığa sahip yedi hissenin payı 56%’dan 44%’e geriledi.
  • Sektör bazında, teknoloji endeks ağırlığının neredeyse yarısını oluşturmaya devam etse de bu pay 51%’den 49%’a indi. 
  • Apple (AAPL) ve Microsoft (MSFT) endeksin en büyükleri olmaya devam etti ancak endeksteki ağırlıkları yaklaşık 4’er puan düşüşle sırasıyla 11,5% ve 9,8%’e indi. 
  • Endeksteki hisseler arasında Broadcom’un (AVGO) ağırlığı 3%’e yükseldi ve böylece AVGO en yüksek ağırlık artışını kaydeden hisse oldu. 

Nasdaq 100 Özel Yeniden Dengelenmesinden Sonra Neler Değişti?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch