Borsa Haberleri

Müzik Şirketleri, Yapay Zekâ ile Müzik Üreten Suno ve Udio’ya Telif Hakkı Davası Açtı!

Müzik Şirketleri, Yapay Zekâ ile Müzik Üreten Suno ve Udio’ya Telif Hakkı Davası Açtı!
Google News Icon Takip Et

Müzik şirketleri; Warner Music Group (WMG), Sony Music ve Universal Music Group yapay zekâ şirketleri Suno ve Udio’ya dava açtı. 

Bu yapay zekâ şirketleri; müzik üreten yapay zekâ sistemlerini eğitmek için müzik şirketlerinin kayıtlarını kullanarak toplu telif hakkı ihlali yapmakla suçlanıyor. Davaya göre bu şirketler, müzisyenlerle “doğrudan rekabet edecek” bir müzik üretme konusunda müzisyenlerin şarkılarını izinsiz kopyalıyorlar. 

Suno CEO’su Mikey Shulman; yaptığı açıklamada, “Teknolojimiz dönüştürücüdür; önceden var olan içeriği ezberlemek ve yeniden canlandırmak için değil, tamamen yeni bir şey üretmek üzere tasarlanmıştır.” ifadelerini kullandı. Udio yetkilileri ise konu hakkında henüz resmi bir yorum yapmadı. 

Müzik şirketleri davada, sanıkların kopyaladığı iddia edilen şarkı başına 150.000 dolara kadar yasal tazminat ödenmesini talep etti. Üstelik Suno’yu 662 şarkıyı, Udio’yu ise 1.670 şarkıyı kopyalamakla suçladılar.

Suno ve Udio, müzik oluşturan yapay zekâ sistemleri için bu yıl milyonlarca fon toplamıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters