Borsa Haberleri

Müşteriler Yapay Zekâlı Çip Üretmek için Fabrika İstiyor – TSMC

Müşteriler Yapay Zekâlı Çip Üretmek için Fabrika İstiyor – TSMC
Google News Icon Takip Et

Tayvanlı çip şirketi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) kurucusu Morris Chang, müşterilerin yapay zekâ işlemcileri için on yeni fabrika kurmak üzere kendisine başvurduğunu ve bunun doyumsuz bir talebe işaret ettiğini söyledi. 

Yapay zekâ uygulamaları için kullanılan işlemcilere olan talep hızla arttığı ve pazar lideri Nvidia’nın (NVDA) bu talebi karşılamakta zorlandığı biliniyor, bu sebeple söz konusu talep çok şaşırtıcı değil.  

Ancak OpenAI gibi şirketlerin kullanabildiği yapay zekâ hesaplama performansı miktarı yetersiz görünüyor, bu nedenle şirketler mevcut tedarikçilerden daha fazla işlemci talep ediyor ve hatta bazıları kendi ürünleri üretmeyi planlıyor.

Nikkei’nin haberine göre TSMC’nin kurucusu Morris Chang, Japonya’daki bir konferansta “On binlerce silikon devre levhasından bahsetmiyorlar. Fabrikalardan bahsediyorlar, ‘Şu kadar fabrikaya ihtiyacımız var; üç fabrikaya, beş fabrikaya, 10 fabrikaya ihtiyacımız var’ diyorlar. Buna inanmakta güçlük çekiyorum.” diyor. 

Müşteriler Yapay Zekâlı Çip Üretmek için Fabrika İstiyor - TSMC

Ayrıca Chang yapay zekâ işlemcilerine yönelik talebin “on binlerce silikon devre levhası ile onlarca fabrika arasında” olacağını öngörüyor. 

📝 Buraya küçük bir parantez açalım. Yarı iletkenler ve silikon devre levhaları elektronikte genellikle birbirinin yerine kullanılsa da, ikisi arasında bazı önemli farklar vardır. En önemli farklardan biri, bir çip veya entegre devrenin bir elektronik düzeneği olması, silikon devre levhalarının ise entegre devrelerin oluşturulması için kullanılan ince bir silikon dilimi olmasıdır.

TSMC, ayda yaklaşık 100 bin silikon devre levhası üretim kapasitesine sahip yarı iletken üretim tesisleri inşa eden dünyadaki birkaç şirketten biri. Bu giga fabrikalar çeşitli gelişmiş süreç teknolojileri kullanarak işlemci üretiyor. 

Ancak bir giga fabrika çok pahalıya mal oluyor: 3nm kapasiteli büyük bir fabrika, tamamen inşa edildiğinde ve donatıldığında 20 milyar doların üzerinde bir maliyete sahip olabiliyor ve yıllarca süren bir inşaat süreci gerektiriyor. 

TSMC’nin 2024 sermaye harcaması bütçesi ise 28 milyar ile 32 milyar dolar arlaığında, yani şirket her yıl birden fazla giga fabrika inşa edemiyor. 

On adet öncü fabrika inşa etmek 200 milyar doların çok üzerinde bir maliyet anlamına geliyor ve bu maliyete tedarik zinciri ve altyapıyı destekleme maliyeti dahil değil. Böylesine büyük bir meblağ TSMC’nin yatırım kapasitesinin çok ötesinde.

Belki de bu nedenle OpenAI CEO’su Sam Altman’ın, önde gelen yarı iletken üreticileri tarafından işletilecek ve yeterli miktarda yapay zekâ işlemcisi üretecek bir fabrikalar ağı kurmak için trilyonlar toplamaya çalıştığına dair söylentiler duyuyoruz. Planın kendisi oldukça fantastik görünse de ekonomik olarak uygulanabilir olması pek mümkün değil. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tom’s Hardware