Borsa Haberleri

Musk’ın Yapay Zekâ Girişimi xAI, 24 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Musk’ın Yapay Zekâ Girişimi xAI, 24 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Milyarder girişimci Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, Seri B fonlama turunda 6 milyar dolar topladı ve yatırımcıların yoğunlaşan yapay zekâ yarışında OpenAI gibi devlere rakip olarak çıkan şirketlere ilgi göstermesiyle 24 milyar dolarlık bir para sonrası değerlemeye ulaştı.

Şirket, dün yayınladığı bir blog yazısında finansman turunun Andreessen Horowitz ve Sequoia Capital gibi yatırımcılar tarafından desteklendiğini belirtti. Musk, X’teki bir gönderide şirketin para öncesi değerlemesinin 18 milyar dolar olduğunu söyledi.

📓 Buraya bir parantez açalım: Para sonrası değerleme (post-money valuation), şirketin bilançosuna dış finansman, yani yatırımların ve sermaye enjeksiyonları dahil edildikten sonraki haline verilen addır. Buna göre para öncesi değerleme de (pre-money valutation) herhangi bir şirketin şirkete yatırım yapılmadan önceki değerini temsil eder.

Söz konusu yatırımın, xAI’ın ilk ürünlerini piyasaya sürmek, gelişmiş altyapı oluşturmak ve gelecekteki teknolojilerin araştırma ve geliştirmesini hızlandırmak için kullanılacağı belirtildi.

Musk, fonun duyurulmasına yanıt olarak bir başka X gönderisinde “Önümüzdeki haftalarda duyurulacak daha çok şey olacak.” müjdesini de verdi.

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI ve Alphabet (GOOGL) gibi şirketler, hızla gelişen yapay zekâ sektöründe önemli yatırımlar ve inovasyon sağlayan üretici yapay zekâ hakimiyeti için son dönemlerde ivme kazanan yarışa liderlik eden isimler arasında yer alıyor.

Musk’ın Yapay Zekâ Girişimi xAI, 24 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters