Borsa Haberleri

Musk’ın xAI’ı, Süper Bilgisayar Planları Kuruyor

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Musk’ın xAI’ı, Süper Bilgisayar Planları Kuruyor

The Information’ın yatırımcılara yaptığı bir sunuma dayandırdığı haberine göre, ABD’li milyarder Elon Musk kısa bir süre önce yatırımcılara yapay zekâ girişimi xAI’ın yapay zekâ sohbet robotu Grok’un bir sonraki versiyonuna güç verecek bir süper bilgisayar inşa etmeyi planladığını söyledi.

Habere göre Musk, önerilen süper bilgisayarı 2025 sonbaharına kadar çalıştırmak istediğini söyledi ve xAI’ın devasa bilgisayarı geliştirmek için Oracle (ORCL) ile ortaklık kurabileceğini de sözlerine ekledi.

The Information’ın Musk’ın mayıs ayında yatırımcılara yaptığı bir sunumdan aktardığına göre tamamlandığında, Nvidia’nın (NVDA) amiral gemisi H100 grafik işlem birimlerine (GPU’lar) bağlı olması beklenen çip grupları, bugün var olan en büyük GPU kümelerinin en az dört katı büyüklüğünde olacak.

Nvidia’nın H100 isimli güçlü GPU ailesi, yapay zekâ faaliyetleri için veri merkezi çip pazarına hakim konumda ancak yüksek talep nedeniyle elde edilmesi zor olabiliyor.

Musk geçen yıl Microsoft (MSFT) destekli OpenAI ve Alphabet’in (GOOGL) Google’ına rakip olarak xAI’ı kurmuştu. Musk aynı zamanda OpenAI’ın kurucuları arasında.

Bu yılın başlarında Musk, Grok 2 modelinin eğitiminin yaklaşık 20 bin adet Nvidia H100 GPU aldığını söyledi ve Grok 3 modeli ve ötesinin 100 bin Nvidia H100 çipi gerektireceğini ekledi.

Musk’ın xAI’ı, Süper Bilgisayar Planları Kuruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters