Borsa Haberleri

Musk: Neuralink’i Olan İlk Hasta Düşünerek Obje Hareket Ettirdi

Musk: Neuralink’i Olan İlk Hasta Düşünerek Obje Hareket Ettirdi
Google News Icon Takip Et

Neuralink’in kurucusu Elon Musk, dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, Neuralink’in beyin çipi yerleştirdiği ilk insan hastanın tamamen iyileştiğini ve düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar faresini kontrol edebildiğini söyledi.

Musk, “İlerleme iyi ve hasta, farkında olduğumuz sinirsel etkilerle birlikte tamamen iyileşmiş görünüyor. Hasta sadece düşünerek bir fareyi ekranda hareket ettirebiliyor.” dedi ve Neuralink’in şimdi hastadan mümkün olduğunca çok fare düğmesi tıklaması almaya çalıştığını söyledi.

Şirket, eylül ayında insan deneyi alımı için onay aldıktan sonra geçen ay ilk insan hastasına başarıyla bir çip yerleştirdi.

Çalışmada, beynin hareket etme niyetini kontrol eden bir bölgesine cerrahi olarak bir beyin-bilgisayar arayüzü implantı yerleştirmek için bir robot kullanıldığını söyleyen Neuralink, ilk hedefin insanların düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imlecini veya klavyeyi kontrol etmelerini sağlamak olduğunu ekledi.

Tesla’nın (TSLA) çılgın CEO’su Musk’ın bunun da ötesinde Neuralink için büyük hedefleri var; obezite, otizm, depresyon ve şizofreni gibi durumları tedavi etmek için Neuralink’in çip cihazlarının cerrahi yerleştirmelerini kolaylaştıracağını söylüyor.

Geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolar değer biçilen Neuralink, güvenlik protokolleriyle ilgili olarak defalarca inceleme çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Geçen ay şirket tehlikeli maddelerin taşınmasına ilişkin ABD Ulaştırma Bakanlığı kurallarını ihlal ettiği için para cezası almıştı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters