Borsa Haberleri

Muhteşem Yedili, 1. Çeyrek Bilançolarının Ardından Emekliye Ayrılmalı – Goldman Sachs

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Muhteşem Yedili, 1. Çeyrek Bilançolarının Ardından Emekliye Ayrılmalı – Goldman Sachs

Goldman Sachs, şimdiye kadar ağırlıklı olarak başarılı geçen bilanço sezonunda aralarında ABD’nin teknoloji devlerinin bulunduğu bazı Muhteşem Yedili üyelerinde farklı eğilimler gözlemliyor. Bankaya göre bazı şirketlerin performansı, bu isimlerin artık bu gruba üye olamayabileceğini gösteriyor. 

Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşan grubun toplam kârları, ilk çeyrekte yıllık bazda 48% yükseldi. 

Bu büyüme, satışlardaki 14%’lük artış ve 521 baz puanlık marj artışıyla desteklenerek toplam marjı 22,8%’e taşıdı.

Ancak Goldman’ın analizi, bu genel performansın tek tek şirketlerin değişen görünümlerini gizlediğini gösteriyor.

Meta Platforms, Alphabet ve Amazon sırasıyla 27%, 15% ve 13%’lük satış büyümesiyle beklentilerin üzerinde performans göstererek bu yıl şimdiye kadar hisse fiyatlarında 34%, 25% ve 21%’lik artışlar yaşadı. Bu kazançlar, bu şirketlerin bazı rakiplerine kıyasla daha güçlü bir piyasa performansını yansıtıyor.

Bunun tam aksine, Apple’ın satışlarında 4%, Tesla’nın gelirlerinde 9%’luk bir gerileme yaşandı. Sonuç olarak, Apple’ın hisseleri 1% ve Tesla’nın hisseleri 30% değer kaybetti. Dahası bu düşüş, Tesla’nın S&P 500 endeksindeki en büyük 12’inci hisse konumuna düşmesine yol açtı.

Goldman Sachs analistleri söz konusu notta, “Birinci çeyrek sonuçlarının ardından ‘Muhteşem 7’ lakabının emekliye ayrılması gerekiyor.” dedi.

Raporda, performanstaki geniş dağılımın bu sektör liderlerinin karşılaştığı çeşitli zorlukları ve fırsatları vurguladığı belirtildi. Bazıları büyümeye ve piyasa beklentilerini aşmaya devam ederken, diğerleri daha zorlu ekonomik koşullarla mücadele ediyor.

Bu hafta içinde açıklanacak olan ve grubun son bilançosuna işaret eden Nvidia sonuçları, teknoloji sektörünün mevcut manzarasının yapbozuna bir parça daha ekleyecek.

Muhteşem Yedili, 1. Çeyrek Bilançolarının Ardından Emekliye Ayrılmalı - Goldman Sachs

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing