ABD Borsası Notları

Muhteşem 7’linin Dikkat Çekici Değer Artışı

April 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Muhteşem 7’linin Dikkat Çekici Değer Artışı

Bu hafta yatırımcıların gözü kulağı, teknoloji devlerinin bilançolarında!

Muhteşem 7’li hisselerinden Tesla (TSLA), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT) ve Alphabet’in (GOOGL) bu hafta finansal rapor paylaşması planlanıyor. Bilançolara dair umutlu bekleyiş, hisse senetlerinin toparlanmasında yardımcı oluyor.

Apple ve Tesla hariç, “Muhteşem Yedili”nin parlak yıldızları, S&P 500’ün kârlarına en büyük katkıyı sağlayacak isimler olacak gibi duruyor. FactSet’e göre Nvidia, Meta, Amazon, Alphabet ve Microsoft’un bu yılın ilk çeyreğinde 64,3% gibi muazzam bir kâr büyümesi kaydetmeleri öngörülüyor.

Eğer bu beş teknoloji titanını bir kenara koyarsak, geriye kalan S&P 500 şirketlerinin kârlarında 6% oranında ufak bir düşüş gözlenebilir, ancak genel tablo hâlâ parlak.

Muhteşem 7'linin Dikkat Çekici Değer Artışı

Öte yandan, son on yılda Muhteşem 7’li olarak adlandırılan bu teknoloji şirketlerinin piyasa değerlerinde olağanüstü bir büyüme gözlemleniyor. Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta (META) ve Tesla (TSLA), hem teknolojik inovasyonları hem de piyasada genişleyen etkileri ile değerlerini katlayarak artırıyor. Bu büyüme, şirketlerin güçlü iş modellerine, pazar liderliğine ve yüksek büyüme potansiyellerine işaret ediyor.

En dikkat çekici büyüme Nvidia ve Tesla gibi şirketlerde görülüyor ki bu, ilgili sektörlerdeki yıkıcı teknolojilerin ve ürünlerin pazara ne kadar hızlı adapte olduğunu ve ne kadar talep gördüğünü gösteriyor. 

Özellikle Nvidia’nın piyasa değerindeki 17.264%’lik astronomik artış, yapay zeka ve oyun endüstrisindeki etkisinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Tesla’nın 1.744% büyümesi ise elektrikli araçların ve sürdürülebilir enerji çözümlerinin ne kadar önem kazandığını gözler önüne seriyor.

Muhteşem 7’linin son 10 yılda kaydettiği toplam piyasa değerindeki 764%’lük büyüme, bu şirketlerin ekonomik büyümenin ve yatırımcı ilgisinin önemli unsurları haline geldiklerini gösteriyor.

Muhteşem 7'linin Dikkat Çekici Değer Artışı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FactSet