Borsa Haberleri

MSCI Türkiye Endeksi Bugün Değişecek

Şubat 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
MSCI Türkiye Endeksi Bugün Değişecek

MSCI tarafından yapılan hisse senedi endekslerindeki gözden geçirmeler sonucunda 13 Şubat’ta Türkiye endeksinde gerçekleştirilen değişikliler bugün (29 Şubat 2024) tarihinde kapanış itibarıyla uygulamaya alınacak.

MSCI, 13 Şubat’ta yaptığı değerlendirmede MSCI Global Türkiye endeksine bir hisseyi eklerken, iki hisseyi de çıkarmıştı. Ayrıca Small Cap Endeksi’nde ise 9 hisse dahil edilirken, 1 hisse endeksten çıkarıldı.

29 Şubat kapanışı itibarıyla MSCI Türkiye endekstelerinde yaşanacak değişimler şu şekilde olacak 👇🏻

MSCI Global Standart Endeksi

MSCI Global Standart Türkiye Endeksi’ne Coca-Cola (CCOLA) eklenecek. Hektaş (HEKTS) ve Koza Altın (KOZAL) ise endeksten çıkartılacak.

MSCI Small Cap Endeksine Dahil Edilecekler

  • Gübre Fabrikaları (GUBRF)
  • Hektaş (HEKTS)
  • Agrotech (AGROT)
  • Katılımevim (KTLEV)
  • Kocaer Çelik (KCAER)
  • Koza Altın (KOZAL)
  • Reeder Teknoloji (REEDR)
  • Oyak Çimento (OYAKC)
  • Tab Gıda (TABGD)

Çıkarılacak Hisse

  • Margün Enerji (MAGEN)

MSCI Türkiye Endeksi Nedir?

MSCI Türkiye Endeksi, global finans arenası Morgan Stanley Capital International (MSCI) eliyle hayata geçirilmiş, Türkiye’nin öne çıkan şirketlerini bünyesinde barındıran bir endekstir. Bu platform, yatırımcılara Türkiye’nin finansal şampiyonlarının performansını takip etme ve inceleme ayrıcalığı sunmaktadır.

🌍 Neden Bu Kadar Önemli?

Bu endeks, hem yerel hem de uluslararası yatırımcıların gözünde Türkiye ekonomisini değerlendirebilmek için bir pusuladır. Endeks, özellikle büyük ve orta büyüklükteki şirketlere odaklanmakla birlikte bu firmaların piyasa değeri ve nakit akışı üzerinden ne kadar önem arz ettiğini gösterir.

📊 Endeksin Kullanım Alanları

MSCI Türkiye Endeksi’nin ana amacı, Türkiye’nin borsa arenasındaki hareketlerini değerlendirebilmek ve sektörel bazda şirketlerin nasıl bir performans sergilediğini kıyaslamaktır. Fakat bu endeksin getirdiği fırsatlar sadece bu kadarla sınırlı değil! Endeks temelli yatırım fonlarına ve türev ürünlere de yol gösteriyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti